FELIETONY
10 wniosków po marcowym zgrupowaniu
01-04-2021 13:08 Hubert Duplaga

10 wniosków po marcowym zgrupowaniu

Bilans spotkań Paulo Sousy to 1-1-1, czyli jedna wygrana, jedna porażka i jeden remis. Początki są obiecujące, ale nie zabrakło błędów. Pytanie, co zrobi z nimi selekcjoner. Wnioski są nie tylko czysto piłkarskie, ale takie również się tutaj znajdą.

1. Paulo Sousa to erudyta i człowiek, który zna sie na piłce

 Potrafi reagować na boiskowe sytuacje (trzy mecze - trzy dobre zmiany). Dostrzega błędy i je eliminuje. Jak choćby błędy w ustawieniu w pierwszym meczu z Węgrami - z Anglią było o wiele lepiej. Selekcjoner dostrzega też swoje pomyłki. Do jego łask wrócił Kamil Glik, który jest fundamentem zespołu. W wywiadach nowy szkoleniowiec Biało-Czerwonych wielokrotnie podkreślał że ceni szczerosć - my również, a jego pomeczowe wypowiedzi nie są „czczą gadaniną”. Konferencje są na temat i nie mają nic wspólnego z prezentacjami na Teamsie przygotowywanym przez polskich studentów. Za to szacunek. 

2. Istnieje życie na Marsie bez Lewandowskiego

 Pamiętacie pewnie, że Lewandowski miał na Wembley nie zagrać? No i nie zagrał. Nie przez obostrzenia, a przez zwykły splot nieszczęśliwych wypadków. Kontuzja potrwa niestety dłużej niż przewidywano. Wszyscy obawialiśmy się braku najlepszego zawodnika w meczu z Anglią, a koniec końców - zdobyliśmy bramę bez niego, co przed meczem wydawało się niemożliwe. Jakub Moder czwartym polakiem, który strzelił na Wembley, a Polacy mogą grać w piłkę bez Lewandowskiego.

3. Bilans spotkań sugeruje, że jesteśmy europejskim średniakiem

Wielu z nas patrzy na kadrę przez pryzmat najlepszego zawodnika na świecie, a co za tym idzie - jego boiskowych partnerów oceniamy, jako niewiele gorszych - zupełnie na wyrost. Nie jesteśmy Chorwacją, która została w 2018 roku wicemistrzem świata. Nasze miejsce jest obok Słowacji, Węgier, Czech. Nie stawiajmy kadrowiczom (jako kibice) zbyt wysokich wymagań - bo jeszcze przez długi czas nie będziemy zadowoleni. 

4. Arkadiusz Milik nie jest rozgrywającym napastnikiem 

Długo w Polsce wszyscy do tego dojrzewaliśmy. Duet Milik-Lewandowski zapadł nam w pamięć z Euro 2016, a Milika traktowaliśmy jako napastnika, grającego na pozycji „9,5”. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli piłkarz OM cofa się po piłkę to nie w celu rozegrania - a raczej odegrania i ruszenia na bramkę przeciwnika. Milik ma świetny strzał zza pola karnego, dobry rzut wolny, zdolność wykańczania akcji, dobitki, niezły timing - ale pod żadnym pozorem nie potrafi rozgrywać piłki.

5. Zielu nie jest dryblerem

58 spotkań w kadrze ogółem (z czego wiele z nich bardzo nieszczególnych) Piotra Zielińskiego zastanawia, czy jego kłopoty nie są pokłosiem tego, że w klubie otaczają go piłkarze o klasę lepsi. Polska reprezentacja z Napoli dostałaby baty. We Włoszech Zielińskiego otaczają Mertens, Insigne, Fabian Ruiz czy Koulibaly, a w kadrze Moder, Krychowiak, Piątek, Jóźwiak, Grosicki czy Szymański. Różnica? Spora. Jeśli napastnik żyje z podań - to pomocnik żyje z ruchu bez piłki partnerów z drużyny. 

Bez szczepienia ani rusz na Euro2020+1

Nawet jeśli szczepionki nie są skuteczne, to trzeba zrobić coś, żeby się takie stały. Covid-19 pokrzyżował plany selekcjonera, a zachorowali Kamil Piątkowski, Mateusz Klich i Łukasz Skorupski. Do tego jeszcze zamieszanie z Krychowiakiem, który ostatecznie do Anglii poleciał. Mała wiarygodność testów powoduje, że mistrzostwa Europy stałby się loterią, kto może, a kto nie może zagrać. 

 

Punkt 7. zawiera lokowanie produktu

7. Pisząc tweeta musisz przywalić

Polski (ale pewnie nie tylko) Twitter jest miejscem największej wojny. Chcesz znaleźć sie w oku cyklonu? Czytaj tweety. Chcesz sie porządnie wku****? Czytaj tweety. Nudzi Ci się? Czytaj tweety. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „NIE!!! Chcę być szczęśliwy!” na wszystkie trzy pytania - a w zamian za to chciałbyś otrzymać informacje i wartościowe felietony - czytaj naszą stronę. (autopromocja).

8. Sousomania

Na mecze kadry znów czekamy z przyjemnością. To samo dotyczy konferencji prasowych trenera. Sousomani: czas, start!

9. Mecze bez VAR-u to pomyłka

Nie wiadomo czy chodzi o pieniądze, czy o coś innego, ale brak wideo weryfikacji rzucał się w oczy niemal w każdym obejrzanym spotkaniu. 

10. Bezsensowne klękanie i inne tego typu gesty są nic niewarte

Większość z nas, kibiców, dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Piłkarze zrobili więcej dla uciskanych murzynów, niż wszyscy politycy na całym świecie. Kariery czarnoskórych zawodników pokazują, że w piłkę grać każdy może, a „to czy klęknę, czy nie klęknę, jest idealnie obojętne”, jak rapował Hans z 52 Dębiec w utworze „Gdzie Ty jesteś?”.

Ze sportowym pozdrowieniem, dobrych świąt!

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy