CIEKAWOSTKI
Afera na Okęciu
Józef Młynarczyk, fot: Sportowiec
15-02-2021 18:00 Anna Zaremba

Afera na Okęciu

"Panie, weź pan ten mikrofon!" – to słowa Zbigniewa Bońka skierowane do natarczywego dziennikarza, które stały się znakiem rozpoznawczym jednej z bardziej burzliwych historii w polskiej piłce nożnej.

28 listopada 1980 roku w warszawskim hotelu Vera męska reprezentacja Polski w piłce nożnej zebrała się przed wyjazdem na mecz z Maltą w ramach eliminacji Mistrzostw Świata w Hiszpanii.

 

Pierwszy w historii wyjazd Biało-Czerwonych na egzotyczną wyspę kusił możliwością, chociaż chwilowej ucieczki z szarej rzeczywistości PRL-u. Nikt jednak nie spodziewał się tego, co wydarzyło się przed spotkaniem.

 

Zawody przeciwko graczom Malty zaplanowano na 7 grudnia 1980 roku. Ze względu na to, że Ekstraklasa zakończyła jesienne rozgrywki już 23 listopada, Polski Związek Piłki Nożnej zadbał o to, by kadra trenowana przez Ryszarda Kuleszę nie nudziła się i była w optymalnej formie. Piłkarze mieli polecieć do słonecznej Italii i zmierzyć się między innymi z Cagliari. Selekcjoner powołał na zgrupowanie 17 zawodników, którzy mieli stawić się w jednym ze stołecznych hoteli. Sam Kulesza nocował we własnym mieszkaniu, co jak się później okazało, było poważnym błędem. Kilku piłkarzy ruszyło na podbój stolicy, a Józef Młynarczyk udał się do restauracji, gdzie spotkał jednego z dziennikarzy TVP – Wojciecha Zielińskiego.

 

Rano okazało się, że polski bramkarz jest w takim stanie, że nie powinien udać się na Okęcie, ale za piłkarzem wstawili się koledzy: kapitan – Władysław Żmuda, Zbigniew Boniek oraz Stanisław Terlecki. Trener ugiął się i zabrał Młynarczyka do Włoch. Jednak władze PZPN-u postanowiły ukarać Józefa Młynarczyka oraz jego kolegów i nakazały im wrócić do kraju.

 

Po tych wydarzeniach trener Ryszard Kulesza został zwolniony, a piłkarze odsunięci od gry w drużynie narodowej. Mecz z Maltą odbył się. Przy prowadzeniu Biało-Czerwonych 2 do 0, Maltańscy kibice rzucali w polskich piłkarzy kamieniami, a sędzia musiał zakończyć spotkanie. Ostatecznie FIFA podjęła decyzję o walkowerze na korzyść Polaków.

 

Po incydencie na Okęciu polskie władze piłkarskie nałożyły kary. Zbigniew Boniek oraz Stanisław Terlecki otrzymali rok bezwzględnej dyskwalifikacji. Władysław Żmuda, Józef Młynarczyk – osiem miesięcy bezwzględnej dyskwalifikacji (dla Młynarczyka dwa lata na kadrę). Włodzimierz Smolarek – dwa miesiące, w zawieszeniu na pół roku.

 

Trzech z czterech zawodników pokajało się i ich kary zostały skrócone. Natomiast Stanisław Terlecki już nigdy nie zagrał z orzełkiem na piersi. Następcą Kuleszy został Antoni Piechniczek. W 1982 roku na mundialu w Hiszpanii Młynarczyk był jednym z najlepszych bramkarzy, a Boniek strzelił 4 gole i przeniósł się do Juventusu.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy