FELIETONY
Błędy popełniane nawet przez najlepszych piłkarzy
fot: CyfraSport
27-04-2021 10:26 Anna Zaremba

Błędy popełniane nawet przez najlepszych piłkarzy

W piłce nożnej dużym problemem wielu zawodników jest skupianie się i marnowanie energii na rzeczach, których nie mogą kontrolować, ani na nie wpłynąć. Co więcej, Polska piłka nie słynie z wybitnych metod trenerskich. Jeśli dodamy do tego zbytnią pewność siebie wśród piłkarzy, to otrzymamy top błędów, które popełniają.

 

Kwestie techniczne

Każdy z nas jest tylko człowiekiem i ma prawo się pomylić. Są jednak takie błędy, które zawodnicy popełniają zbyt często. Wszystkie sytuacje, w których zdarzają się kiksy, można wyćwiczyć, bo trening czyni mistrza. Im więcej czasu futbolista poświęci technice, tym mniej wpadek zaliczy.

 

Nieprawidłowa postawa

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w piłce nożnej jest po prostu złe ustawienie, co sprawia, że piłkarze nie trafiają w środek piłki. Nieprawidłowe kopnięcie piłki powoduje, że nie trafia ona do adresata. Zdarza się, że nienależyte ustawienie powoduje uderzenie futbolówki piszczelą. Nie oszukujmy się, że takie strzały rzadko przynoszą pozytywny efekt, a raczej śmiech, albo niezadowolenie...

 

Błędem, który najbardziej mnie irytuje, jest zbyt wczesne ułożenie nogi do strzału i wyczekiwanie na piłkę. Piłka może zmienić tor lotu, ale często jest już za późno by cokolwiek zrobić. Wpadkę taką niejednokrotnie zauważyłam nawet u najlepszego piłkarza 2020 roku, mianowicie Roberta Lewandowskiego.

 

Rozluźnienie i zbyt słabe skręcenie stopy

Zdarza się, że piłkarze nie usztywniają stóp i odchylają tułów zbyt mocno do tyłu, przez co dobre zagranie staje się po prostu niemożliwe. Futbolówka poleci w zupełnie innym kierunku od zamierzonego. Natomiast zbyt słabe skręcenie stopy do wewnątrz powoduje problemy podczas uderzenia zewnętrznym podbiciem. W moim odczuciu jest to jedne z trudniejszych zagrań, ale jeśli je wyćwiczmy, możemy łatwo zmylić rywala. Uderzenie zewnętrznym podbiciem może się udać, jeśli trzymamy sztywno stopę i mocno skręcamy ją do środka, a podczas samego momentu uderzenia nie skręcamy tułowia.

 

Przyjęcie piłki udem

Kto z nas nie zna mema z telemarkiem Kamila Grosickiego? Ta słynna sytuacja miała miejsce 11 października 2018 roku podczas starcia Polski z Portugalią w ramach Ligi Narodów. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem podopiecznych Fernando Santosa 3:2. Do końca nie wiem, w jaki sposób TurboGrosik chciał przyjąć piłkę, ale najrozsądniej byłoby ją przyjąć właśnie udem. Takie zagranie nie jest jednak łatwe, gdyż piłkarze po zetknięciu futbolówki z udem nie cofają nogi.

 

 

 Telemark Kamila Grosickiego (źródło: wykop)

 

Podania do bramkarza

Drugą rzeczą, której nie lubię w grze profesjonalnych piłkarzy, są zagrania do własnego bramkarza, w dodatku zmierzające w światło bramki. Pewnie gdybym była trenerem, wydałabym taki zakaz (może dobrze, że nie jestem). Podania do golkipera są bardzo niebezpieczne i zawsze wywołują we mnie strach, że coś pójdzie nie tak. Takie zagranie tworzy dobrą sytuację drużynie przeciwnej, która może przechwycić piłkę, a czasem nawet nie musi... Mecz z Irlandią Północną w eliminacjach mistrzostw świata w 2009 roku. Był to jeden z najgorszych występów w karierze Artura Boruca. Biało-Czerwoni ulegli w Belfaście 2:3. Bramkarz popełnił koszmarny błąd, a pomógł mu w tym Michał Żewłakow. Obrońca i ówczesny kapitan reprezentacji zagrał futbolówkę do Boruca, który chciał ją wybić daleko od własnej bramki. Na nieszczęście, piłka podskoczyła na nierównej murawie, a noga golkipera przeszyła powietrze... W efekcie piłka wpadła do naszej bramki, a Irlandczycy mogli się tylko cieszyć.

 

 

 Słynny kiks Artura Boruca (źródło: YT)  

 

Uderzenie piłki z 3 metra górą i ponad bramką

To kolejny błąd, który zauważyłam, obserwując grę Roberta Lewandowskiego. Każdy wie, że Lewy należy do grona najlepszych piłkarzy na świecie, ale nawet jemu zdarzają się podstawowe błędy. Pomimo wielu osiągnięć, pobitych rekordów, zdarza się, że Lewy uderza piłkę znajdującą się na 3-5 metrze od bramki, górą, co często skutkuje tym, że przelatuje ona ponad bramką.

 

Piłka nożna to gra zespołowa

Każdy wie, że futbol jest sportem zespołowym, ale czy każdy z piłkarzy to rozumie? Zawodnikom powinno zależeć na dobru drużyny, ale często wygrywa chęć pokazania indywidualnych umiejętności. Najlepszym przykładem jest Arjen Robben. Holender słynie z zejścia na lewą nogę, ale jest uważany za jednego z najbardziej samolubnych graczy w historii piłki nożnej. Oczywiście, nie umniejszam jego karierze, ale myślę, że w wielu sytuacjach mógł, a nawet powinien zagrać do kolegów, a nie wdawać się w dryblingi, które nie zawsze kończyły się po myśli byłego zawodnika Bayernu Monachium.

 

Kwestie psychologiczne

W piłce nożnej kluczową rolę pełni mentalność zawodników. Pomagają im w tym psychologowie. Ważne jest, by piłkarz nie tylko był na boisku, ale także myślał i po prostu się nie stresował.

 

Pogoda

Piłkarze zbyt dużo czasu poświęcają na skupianiu się na rzeczach, na które nie mają wpływu. Często powtarzają, że źle podali, albo przegrali mecz, bo murawa była nierówna, padał deszcz... Jak mawia powiedzenie: „złej baletnicy to i rąbek u spódnicy”. Nie można skupiać się na rzeczach, które są od nas niezależne. Skoro ktoś wybrał zawód piłkarza, musi liczyć się z tym, że będzie grał w różnych warunkach atmosferycznych i zawsze dawać z siebie wszystko.

 

 

 Pamiętny wywiad Piotra Ćwielonga o graniu w niedzielę przy złej pogodzie (źródło: YT)  

 

Pretensje do sędziego

Teoretycznie decyzje sędziego powinny być niepodważalne. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Piłkarze często nie zgadzają się z decyzjami arbitrów, denerwują się i wchodzą z nimi w dyskusje. Bardzo często takie wybryki kończą się żółtą kartką, a nawet wyrzuceniem z boiska. Takie zachowanie nie ma sensu, bo może spowodować tylko to, że osłabisz swój zespół. Jest to błąd popełniany przez większość obecnych piłkarzy, przykładem może być, chociażby Cristiano Ronaldo, który w bardzo ekspresyjny sposób reaguje na decyzje sędziego.

 

  

 Cristiano Ronaldo zły na sędziego po otrzymaniu czerwonej kartki (źródło: AFP)

 

Podsumowanie

Każdy piłkarz musi skupić się na treningu, ciężkiej pracy i wyćwiczeniu wielu elementów, powinien poznać podstawowe zasady, jakie panują w futbolu, a także podjąć współpracę z psychologiem, by zapanować nad własnymi emocjami. Wiadomo, że ważny jest talent, ale ciągła praca nad sobą i rozwój sprawią, że z dnia na dzień będziemy stawać się coraz lepsi i w końcu osiągniemy sukces.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy