FUTSAL
Być albo nie być, czyli słów kilka przed dwumeczem eliminacyjnym z Czechami do futsalowego Euro 2022
Fot. Michał Giel
08-04-2021 10:00 Kamil Tarnowski

Być albo nie być, czyli słów kilka przed dwumeczem eliminacyjnym z Czechami do futsalowego Euro 2022

Już za kilka dni rozstrzygnie się kwestia awansu wszystkich drużyn, które będą miały szansę wystąpić na Mistrzostwach Europy w 2022 roku w Holandii. Wiele miejsc nie zostało jeszcze obsadzonych, przez co stawka poszczególnych potyczek wciąż jest gorąca. Wśród tych zespołów, dumnie możemy wyróżnić Polskę, która na 2 kolejki przed końcem kwalifikacji zachowała szansę na występ na holenderskich parkietach. Jednakże, przed podopiecznymi Błażeja Korczyńskiego trudne wyzwanie - dwumecz z Czechami. Nasi południowi sąsiedzi to bardzo doświadczona ekipa, która nie raz była w stanie rywalizować na równi z najsilniejszymi ekipami Europy. By wprowadzić kibiców w nastrój nadchodzącego dwumeczu, przygotowaliśmy treściwą zapowiedź, do której lektury serdecznie zachęcamy.

Sytuacja w obozie rywala

Reprezentacja Czech w futsalu nie jest drużyną przypadkową. Śmiało można powiedzieć, że nasi sąsiedzi z Południa to ekipa z wyższej półki - wciąż stara się aspirować do najlepszych z najlepszych, jednak posiada sporo argumentów, które dają im wpływ na top europejskiego futsalu. Jest to o tyle zaskakujące, jeśli wspomnimy, iż zdecydowana większość kadry opiera się drużynach z czeskiej ekstraklasy - SK Interobal Plzeň, FK Chrudium, AC Sparta Praha, SK Slavia Praha oraz Svarog FC Teplice. Wyjątkiem jest Jan Janovsky, który na co dzień reprezentuje barwy polskiego Rekordu Bielsko - Biała.


 

Duża w tym zasługa selekcjonera Czechów - Tomaša Neumanna - który potrafi wycisnąć wiele dobrego ze swoich podopiecznych. Dużym błędem byłoby nie wspomnieć o uczestnictwie czeskiej ekipy w międzynarodowych turniejach. W historii swoich występów zdołali awansować już na 4 Mistrzostwa Świata, nie licząc przyszłego występu na niedalekiej Litwie w tym roku. Lepsza frekwencja ich obecności dotyczy Mistrzostw Europy - zdołali już 8 razy awansować na mistrzowską imprezę w Europie, i to od zawodów w Rosji w 2001 roku do gier w Serbii w 2016 roku. Co istotne, we Włoszech (w 2003 roku) i na Węgrzech (w 2010 roku) osiągnęli najlepszy rezultat, zdobywając brązowy medal.


 

W aktualnej europejskiej kampanii, idzie im bardzo dobrze. Po 2 - krotnym walkowerze 5:0, w wyniku nieprzystąpienia reprezentacji Norwegii do meczów (5:0. 5:0), jak i 1 punkcie po dwumeczu z Portugalią (3:3, 1:5), z którą dobrze zaprezentowali się czołowi futsaliści, Czesi zdołali uzbierać 7 punktów w tabeli, co daje im na tę chwilę 2. miejsce w eliminacyjnym zestawieniu. Wyprzedzają reprezentację Polski tylko różnicą bramkową - udało im uzyskać bilans bramkowy +6, w przeciwieństwie do statystyki Polaków, która wynosi +3. Tym bardziej, w obozie naszych południowych sąsiadów czuć ogromną presję i nerwy przed nadchodzącymi starciami z podopiecznymi Błażeja Korczyńskiego.


 

Po nieobecności w 2018 roku w Słowenii, Czesi pragną powrócić do walki o prymat w Europie. Nikt nie ukrywa, że w potyczce z Polakami interesują ich tylko 2 zwycięstwa. Jednakże, co zaznaczają, znajdują się w o wiele lepszej sytuacji niż przyszli rywale - do potencjalnego, bezpośredniego awansu na EURO wystarczają im 2 remisy, a Polacy do wyprzedzenia drużyny kraju ze stolicą w Pradze potrzebują, co najmniej, 1 zwycięstwa i 1 remisu. Tym bardziej, gracze Neumanna podchodzą z szacunkiem i respektem do drużyny kraju ze stolicą w Warszawie. Patrząc na historię ich starć, palma pierwszeństwa wskazuje bardziej na gospodarzy 1. starcia, aniżeli na Polaków.


 

Swój udział w końcowym rezultacie na pewno zaznaczy gracz Mistrza Polski - Jan Janovsky - który zna się z wieloma graczami Futsal Ekstraklasy. Mimo to, Czesi mogą pochwalić się zgraną, zdyscyplinowaną kadrą, która już nie raz napsuła krwi silniejszym oponentom. Dużym atutem będą na pewno stałe fragmenty gry, których wiele opcji i różnych wariantów ćwiczyli Czesi już we wcześniejszych spotkaniach. Dużym plusem Morawian jest również umiejętność gry na małej przestrzeni, i do tego w intensywnej dynamice. Ich tajną bronią mogą okazać się także doświadczeni playmakerzy - Lukaš Rešetar i Michal Seidler - którzy, jak mało kto, mogą pobudzić swoich kolegów w chwilach największego kryzysu


 

Możemy być pewni, iż czeska reprezentacja nie schowa się za gardą, lecz będzie już od 1. minuty przeć na polską bramkę. Boje z doświadczonymi ekipami udowodniły im, iż tylko pewna i śmiała gra ofensywna może być kluczem do końcowego sukcesu. Tym bardziej, nie musimy się obawiać słabych emocji, serwowanych przez team zza południowej granicy.

Kadra Czech

Bramkarze

 • Libor Gerčak (AC Sparta Praha)
 • Lukaš N?mec (SK Interobal Plzeň)
 • Ondřej Vahala( SK Interobal Plzeň)

Rozgrywający

 • Jiři Baran (Svarog FC Teplice)
 • David Drozd (FK Chrudim)
 • Pavel Drozd (FK Chrudim)
 • Michal Holy (SK Interobal Plzeň)
 • Jan Homola (SK Slavia Praha)
 • Jan Janovsky (Rekord Bielsko - Biała)
 • David Jošt (SK Slavia Praha)
 • Tomaš Koudelka (FK Chrudim)
 • Lukaš Křivanek (AC Sparta Praha)
 • Lukaš Rešetar (SK Interobal Plzeň)
 • Michal Seidler (SK Interobal Plzeň)
 • Jiři Vokoun (AC Sparta Praha)
 • Radim Zaruba (SK Slavia Praha)

 

Najbardziej doświadczony gracz w kadrze Czech - Lukaš Rešetar (139 meczów)

Najwięcej bramek dla kadry Czech - Michal Seidler (95 bramek)

Garść statystyk spotkań Polska - Czechy
 

 • Pierwsze starcie - Czechosłowacja - Polska 2:3 (22.04 1992 r. ; Riba-roja de Turia ; spotkanie w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w 1992 roku w Hongkongu)
 • Mecze - 30
 • Bilans - 10 zwycięstw (ostatnie 24.09.2016 r. na Turnieju Państw Wyszehradzkich), 4 remisy (ostatnie 25.09.2018 r. na Turnieju Państw Wyszehradzkich), 16 porażek (ostatnia 25.09.2019 na Turnieju Państw Wyszehradzkich)
 • Mecze towarzyskie - 27 (8 zwycięstw, 4 remisy, 15 porażek)
 • Mecze eliminacji do Mistrzostw Świata - 2 (2 zwycięstwa)
 • Mecze eliminacji do Mistrzostw Europy - 0
 • Mecze w ramach Akademickich Mistrzostw Świata - 1 (1 porażka)
 • Bramki zdobyte / Bramki stracone - 84/114 

 

 

X

Zwycięstwo

Remis

Porażka

Dom

3

2

7

Wyjazd

7

2

9

Bilans starć reprezentacji Polski z ekipą Czech/opracowanie własne

 

 

X

Bramki zdobyte

Bramki stracone

Dom

31

42

Wyjazd

53

72

Bilans bramek zdobytych i straconych w starciach Polski z Czechami/opracowanie własne

Stan polskiej kadry

Mimo niepewnej sytuacji reprezentacji Polski w futsalu, nie można powiedzieć o gwałtownych ruchach czy reakcji kadrowiczów na zbliżające się spotkania z graczami Republiki Czeskiej. Każdy jest świadomy, iż mimo że 2 nadchodzące spotkania mogą okazać się być albo nie być dla dobrego rozwoju polskiego futsalu, to podopieczni Błażeja Korczyńskiego zachowują spokój i powagę. Każdy wie, że droga do holenderskiego EURO 2022 jest praktycznie na wyciągnięcie ręki, jednak aby tam się znaleźć, potrzebna jest optymalna dyspozycja w nadchodzących bojach.

 

Selekcjoner Polaków - Błażej Korczyński - przygotował zawodników najlepiej, jak tylko potrafił. Pomimo różnych głosów, które, w sporej mierze, krytykowały podejście do budowy ekipy, trener polskich futsalistów nie słuchał się głosów z zewnątrz, lecz skupił się na właściwym zgraniu i zebraniu takich graczy, którzy będą w maksymalnym stopniu spełnić jego zamysł taktyczny. Gdy tylko spojrzymy na personalia polskiej drużyny, możemy dostrzec, że tak przygotowywana kadra od kilku lat to mieszanka doświadczenia (reprezentowanego przez Michała Kubika, Tomasza Kriezela czy Tomasza Luteckiego)z młodością i boiskowym szaleństwem(na czele którego warto zaznaczyć Sebastiana Grubalskiego, Patryka Hołego czy Michała Klausa).

 

W szatni słychać także głosy, iż faktyczny status quo, który wytworzył się w tabeli grupy 8 eliminacji do Mistrzostw Europy, umożliwia wyjście naszym graczom z chłodną głową, lecz z jasnym celem - zdobyciem pełnej puli. Nikt nie przyjmuje do wiadomości, iż po 2 meczach eliminacyjnych z Czechami mielibyśmy odpaść z drogi na europejski czempionat. Pierwszym, ale i jedynym celem są 2 zwycięstwa - tylko taki obrót spraw może ze spokojem dać nam awans. W szatni, mimo iż tonowane są maksymalnie nastroje, nikt nie chce myśleć, żeby po raz kolejny stracić szansę występu dla szerszej publiczności. W kuluarach mówiło się także sporo w kontekście selekcjonera...Jednakże, dajmy szansę pokazać się naszym graczom na parkiecie z Czechami, a dopiero po dwumeczu dyskutujmy o losach tego zespołu i trenera. Czym mniej niepotrzebnych emocji, tym lepiej dla samej ekipy Polaków.

Tabela grupy 8 przed ostatnimi kolejkami eliminacji do Mistrzostw Europy 2022 w Holandii 

Lp.

Drużyna

Mecze

Z

R

P

Bramki

zdobyte

Bramki

stracone

Bilans

Punkty

1.

Portugalia

4

2

2

0

13

6

+ 7

8

2.

Czechy

4

2

1

1

14

8

+ 6

7

3.

Polska

4

2

1

1

9

6

+ 3

7

4.

Norwegia

4

0

0

4

1

17

- 16

0

Tabela grupy 8 eliminacji do Mistrzostw Europy w Futsalu w 2022 roku w Holandii / Opracowanie własne

Kiedy i gdzie gra kadra Polski

Czechy - Polska 9.04 (TVP Sport, 20:20)

Polska - Czechy 12.04 (TVP Sport, 16:15)

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy