COPA AMERICA
Copa America jednak w Brazylii. Na nic protesty selekcjonera i piłkarzy Canarinhos
Selekcjoner reprezentacji Brazylii, Tite na treningu kadry w otoczeniu piłkarzy/foto: Pedro Martins/MoWA Press
10-06-2021 07:05 Hubert Duplaga

Copa America jednak w Brazylii. Na nic protesty selekcjonera i piłkarzy Canarinhos

Wielkie zamieszanie spowodowane reorganizacją Copa America 2021. Najpierw z powodu zamieszek w kraju (na niwie politycznej) z przeprowadzenia turnieju wycofała się Kolumbia. Następnie liczne zakażenia koronawirusem w Argentynie zmusiły tamtejszą federację, a także CONMEBOL, do szukania innego miejsca rozegrania spotkań mistrzostw Ameryki Południowej

 

Zawodnicy i sztaby sześciu reprezentacji (po 65 osób w każdej) zostali już zaszczepieni, choć minister zdrowia Brazylii, Marcelo Queiroga nie zakładał tego jako wymóg uczestnictwa, bo jak podkreślał:

 

„Szczepienie wszystkich zawodników nie jest obowiązkiem. Oczywiście że lepiej, jeśli piłkarze są zaszczepieni [...]” - mówił Queiroga, a potem dodał, że w trosce o piłkarzy nie chce tego wymagać z góry, również ze względów logistycznych, ale głównie sportowych. Nie wiem, jak zareagują organizmy zawodników na szczepionki, czym niejako zdjął odpowiedzialność z siebie, a nałożył ją na poszczególnych piłkarzy i federacje krajowe. Nikt przecież nie chce, żeby to z jego winy wirus rozprzestrzeniał się także w Brazylii. Warto dodać, że jego słowa stają w kontrze z brazylijskim rządem, który bezwzględnie chciał, by szczepienie było obowiązkiem.Niemniej jednak nie będziemy wnikać w brazylijską politykę, w końcu i tak mamy dość tej polskiej. W sumie ostatecznie wyszło, jak wyszło, czyli piłkarze, choć nie muszą, szczepią się na potęgę. Oprócz wspomnianych sześciu reprezentacji, zaszczepią się jeszcze dwie, zaraz przed samym turniejem. Widocznie dobrze zrozumieli przekaz, czytając pomiędzy wierszami. Dzięki temu rozgrywki Copa America będą w miarę bezpieczne, natomiast organizacyjnie - Stal Mielec.

 

Szczepienie to jedno, a okres nabywania odporności to drugie, ale o tym zdaje się nikt wspominać nie chce. Copa America staje się poligonem doświadczalnym. Do rozpoczęcia turnieju zostały cztery dni, a wiemy na ten moment jedynie tyle, że się odbędzie i znamy miejsca spotkań. To i tak wiele, bo jeszcze niecałe dwa tygodnie temu i o tym nikt nie miał pojęcia. 

 

Miejmy nadzieję, że piłkarze dostarczą nam podobnych emocji, co zmagania w próbie przeorganizowania turnieju na ostatni dzwonek.

 

Tite i Casemiro protestują przeciwko Copa America 2021

Ten wątek jest niezwykle ciekawy. Selekcjoner reprezentacji Brazylii, a także piłkarze z Kraju Kawy, nie gryźli się w język. 

 

„Wszyscy znają nasze stanowisko. Tite jasno to wyjaśnił. Chcemy wyrazić naszą opinię. Czy jest właściwa, czy nie - nie wiem - ale chcemy ją wyrazić. Porozmawiamy we właściwym czasie. Wszyscy jesteśmy razem, gdy ktoś mówi to mówi za wszystkich. To musi być jednomyślna decyzja” - mówił Casemiro dla „Globo”.

 

Trzeba dodać, że Casemiro to nie tylko piłkarz Realu Madryt i kadry Brazylii, ale również kapitan tej reprezentacji. Jego słowa możemy (i chyba musimy) traktować jako głos całego zespołu.

 

Wypowiedź selekcjonera kadry Brazylii, Tite, brzmi tak:

 

„Możecie tworzyć tyle hipotez, ile chcecie. Ja tylko proszę, byście byli uważni. Wytłumaczę swoje zdanie w odpowiednim czasie, a nie teraz. Nie uciekam od odpowiedzi na pytania, ale wiemy, że to odpowiedni czas, by coś zrobić” - mówił selekcjoner reprezentacji Brazylii.

 

Media bardzo szeroko komentowały całe zamieszanie, zwracają całą uwagę na spotkanie piłkarzy reprezentacji Brazylii z prezydentem tamtejszej federacji piłki nożnej (CBF). Miało ono bezpośrednio dotyczyć rezygnacji z udziału w turnieju. Mówi się także, że Tite ma ogłosić swoją rezygnację ze stanowiska selekcjonera, niemniej jednak są to informacje bardzo niepewne. Szczególnie w takim terminie - na kilka dni przed rozpoczęciem Copa America 2021 - wydają sią „wrzutką”, by podgrzać atmosferę i konflikt Tite z prezydentem i całą organizacją CBF, który trwa od pewnego czasu. Jednak jego końca należy wypatrywać raczej po, a nie przed rozegraniem turnieju. 

 

Grupy Copa America 2021

 

Grupa A

Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Peru, Wenezuela

 

Grupa B

Argentyna, Boliwia, Chile, Paragwaj, Urugwaj

 

Terminarz Copa America 2021

Od 13 czerwca do 10 lipca w Brazylii odbędzie się 28 spotkań Copa America. Choć początkowo miejscem docelowym rozegrania turnieju miała być Argentyna i Kolumbia, ostatecznie mistrzostwa Ameryki Południowej odbędą się w Brazylii. To zaskakujące, zważając na nienajlepsze wyniki związane z liczbą zakażeń. 

 

By chronić zdrowie zawodników i sztabów reprezentacji, organizatorzy podjęli decyzję o wykonywaniu testów PCR co 48 godzin.

 

Terminarz Copa America 2021/foto: copaamerica.com

 

Mecz otwarcia zaplanowany został na 13 czerwca na stadionie w Brasilii. Zagrają w nim gospodarze, czyli Brazylia, z Wenezuelą. 

 

Finał odbędzie się na Maracanie w Rio de Janeiro, 10 lipca.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy