LIGUE 1
Czas ochłonąć i zebrać siły na ostatnią prostą. O co walczą francuskie zespoły?
Fot: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
22-03-2022 08:15 Jakub Bielak

Czas ochłonąć i zebrać siły na ostatnią prostą. O co walczą francuskie zespoły?

Koniec marca to czas na ostatnią przerwę reprezentacyjną w sezonie. Dla ligowych zmagań jest to swego rodzaju przejście między środkową fazą sezonu, a jego ostatnią prostą. We francuskiej Ligue 1 w kwietniu i maju każda z drużyn rozegra ostatnie dziewięć spotkań w bieżącej kampanii. Na tym etapie już wszyscy wiedzą, o co walczą. Na czym powinniśmy się skupić więc przez najbliższe dwa miesiące we Francji?

 

Wicemistrzostwo

 

Olympique Marseille, Stade Rennes, OGC Nice

 

fot: flashscore.pl/tabela Ligue 1

 

 

Sprawa tytułu, mimo aż trzech wyjazdowych przegranych PSG z rzędu jest właściwie rozstrzygnięta. Dwanaście punktów przewagi daje Les Parisens spokój, pomimo nie najlepszej dyspozycji. 

 

To, na czym będzie można zawiesić oko w końcówce sezonu w górze tabeli, to walka o wicemistrzostwo i trzecie miejsce - ostatnie gwarantujące udział w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Chrapkę na tytuł „best of the rest” mają przede wszystkim w Marsylii oraz Nicei. To właśnie te dwa zespoły w minioną niedzielę rozegrały między sobą kluczowe spotkanie w kontekście ostatecznego rozstrzygnięcia rywalizacji o wicemistrzostwo Francji. Na Stade Velodrome lepsi okazali się gospodarze, którzy tym samym zrzucili Nicejczyków na czwarte miejsce. Pomiędzy zespołami z Lazurowego Wybrzeża znalazło się Stade Rennes, które po zakończeniu swojej przygody w Lidze Konferencji będzie w pełni skupione na ligowej rywalizacji.

 

Miejsce w Lidze Konferencji

 

Strasbourg, Lille, Monaco, Lens

 

fot: flashscore.pl/tabela Ligue 1

 

 

Nie można odebrać czterem wymienionym wyżej drużynom szans na zajęcie pozycji wyższej niż piąta. Zwłaszcza Strasbourg, który traci ledwie dwa oczka do trzeciej Nicei, może włączyć się do walki o Ligę Mistrzów. Nie miniemy się jednak z prawdą, jeśli powiemy, że podstawowym celem Strasbourga, Lille, Monaco i Lens jest zajęcie piątego miejsca - ostatniego premiowanego występami w europejskich pucharach za rok. 

 

Te cztery ekipy łączy z pewnością jedno słowo: nieregularność. Każda z drużyn miała w tym sezonie swoje momenty, ale nie potrafiła przekuć ich na coś trwalszego. Najmniej pretensji można mieć do Strasbourga. Klub z Alzacji robi wynik ponad stan, a kibice ze Stade de la Meinau mogą być naprawdę dumni ze swoich ulubieńców. 

 

W tej walce presja ciąży głównie na AS Monaco oraz Lille. Brak europejskich pucharów dla obu ekip byłby sporym utrudnieniem w budowie budżetu na przyszły sezon. Wiązałoby się to również z trudnościami w rozmowach z zawodnikami - zarówno tymi, którzy dostaną oferty z innych klubów, jak i z potencjalnymi nowymi twarzami w zespole. Zarówno mistrzowie Francji jak i trzecia drużyna ubiegłego sezonu zrobią wszystko, aby rzutem na taśmę wejść do czołowej piątki w kraju.

 

Utrzymanie

 

Troyes, Lorient, Clermont, Saint-Etienne - uniknięcie barażu

 

Metz, Bordeaux - misja ratunkowa

 

fot: flashscore.pl/tabela Ligue 1

 

 

Drużyny walczące o utrzymanie w Ligue 1 trzeba podzielić na dwie grupy. Wynika to głównie z faktu, iż Metz oraz Bordeaux są w tragicznej sytuacji i jedną nogą już znajdują się w Ligue 2. Co prawda to samo pisaliśmy niedawno o Saint-Etienne, ale czas działa na niekorzyść dwóch najgorszych drużyn tego sezonu. Ponadto ani w Metz, ani w Bordeaux nie ma żadnych przesłanek, aby udało się uratować ligowy byt. O tym, z jakimi problemami mierzą się obie drużyny, niech świadczy ostatnia kolejka. Bordeaux nie potrafiło odrobić wyniku 0:2 z Montpellier, podczas gdy całą drugą połowę grali z przewagą dwóch (!) zawodników. Metz z kolei zebrało od Stade Rennes aż sześć bramek, jednocześnie strzelając ledwie jednego gola.

 

Pozostałe cztery drużyny stoczą między sobą bój o uniknięcie osiemnastego miejsca, które we Francji wiąże się z barażem z trzecią siłą Ligue 2. Dla żadnej z tych drużyn osiemnaste miejsce nie będzie więc wyrokiem, ale warto zapewnić sobie spokój wcześniej. Dwa punkty różnicy między piętnastym Troyes a osiemnastym Saint-Etienne zwiastuje niebywałe emocje na ostatniej prostej ligowego sezonu. 
 

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy