LIGUE 1
Czy Afryka zadecyduje o tym, kto spadnie z Ligue 1?
Fot. Supporterhéninois, CC0, via Wikimedia Commons
30-12-2021 13:49 Jakub Bielak

Czy Afryka zadecyduje o tym, kto spadnie z Ligue 1?

Wróciły stare demony drużyn zatrudniających afrykańskich zawodników. Puchar Narodów Afryki rozpocznie się już 9 stycznia i potrwa do 6 lutego 2022 roku. Poprzednie afrykańskie mistrzostwa zostały rozegrane latem 2019 roku, a więc nie wpłynęły na rozgrywki ligowe. Tym razem wiele klubów we francuskiej Ligue 1 będzie poszkodowanych. Chociaż ich władze doskonale wiedziały, z czym wiąże się opieranie zespołu na piłkarzach rodem z Afryki.

 

Czy można mieć pretensje?

Szkoleniowiec FC Metz, Frederic Antonetti w cierpkich słowach odniósł się do faktu rozgrywania mistrzostw Afryki w środku sezonu klubowego. Jego zespół oberwie na całej sytuacji najbardziej - na mistrzostwa swojego kontynentu uda się aż siedmiu zawodników. Taka strata kadrowa może być gwoździem do trumny walczącego o ligowy byt klubu.

 

Antonetti nie może zrozumieć, dlaczego turniej rozgrywany jest teraz:

 

„To sfałszowana gra. Jak można dopuścić do sytuacji, że w trakcie krajowych rozgrywek, ma miejsce turniej międzynarodowy? Nie mam nic przeciwko Pucharowi Narodów Afryki, ale nie można zabierać tylu piłkarzy z drużyny. I nie jesteśmy jedyni z takim problemem. [...] Gdy tworzyliśmy skład, turniej był planowany na czerwiec, ale zmienili zasady”.

 

Rzeczywiście, pierwotnie turniej miało odbyć się w lipcu 2021 roku, ale ze względu na klimat panujący latem w Kamerunie przesunięto go o pół roku. Decyzja została jednak podjęta niemal rok temu, bo 15 stycznia 2021 roku. Nie można więc powiedzieć, że francuskie kluby nic nie wiedziały i na ostatnią chwilę zostały poinformowane o zmianie zasad gry. 

 

Puchar Narodów Afryki to turniej, który wiele razy odbywał się na początku roku i każda z drużyn mająca w swoich szeregach reprezentantów afrykańskich państw dobrze zdawała sobie z tego sprawę. Także teraz był czas na przygotowanie się do styczniowego wyjazdu piłkarzy, poprzez zbudowanie szerszej kadry latem. Opieranie swojego zespołu na afrykańskich graczach przez władze Metz było nieprzemyślanym i skrajnie naiwnym rozwiązaniem. Pretensje można mieć tylko do siebie.

 

Nieprzyjemnie także w Saint-Etienne

Nie tylko w Metz są poirytowani rozgrywaniem kontynentalnego czempionatu w połowie sezonu. Wielkie problemy czekają także plasujące się aktualnie na samym dnie tabeli Saint-Etienne. Szeregi Les Verts na kilka tygodni opuści pięciu piłkarzy.

 

Straty w drużynie Pascala Dupraza mogą być jednak jeszcze bardziej odczuwalne niż w przypadku FC Metz. Na Puchar Narodów Afryki udają się bowiem między innymi Wahbi Khazri oraz Denis Bouanga. Są to dwie najważniejsze postaci w ofensywie drużyny ze Stade Geoffroy-Guichard. Tunezyjczyk i Gabończyk są autorami dziesięciu z siedemnastu bramek strzelonych przez Les Verts w tym sezonie Ligue 1. 

 

Ich stratę można porównać do tej, jaką poniesie Liverpool ze względu na wyjazd Mohameda Salaha oraz Sadio Mane. Liverpool jednak jest jednym z największych klubów świata i ma świetną, szeroką kadrę. Saint-Etienne z kolei nawet w najsilniejszym składzie przegrywa mecz za meczem i rozpaczliwie broni się przed spadkiem do Ligue 2. Sytuacja Les Verts może w najbliższym miesiącu zmienić się z tragicznej w niemal agonalną. 

 

Kto jeszcze straci piłkarzy?

Nie jest tajemnicą, że we Francji powszechnie stawia się na piłkarzy rodem z Afryki. To właśnie kraj położony nad Sekwaną jest dla wielu Afrykańczyków najbezpieczniejszym lądowaniem w Europie. Zarówno pod względem kultury jak i języka. Wobec tego wiele klubów Ligue 1 będzie miało w styczniu nieco uszczuploną kadrę.

 

Nantes podobnie jak Saint-Etienne straci pięciu piłkarzy. Sytaucja Kanarków w lidze jest jednak dużo lepsza od Les Verts. Plasują się aktualnie na siódmej pozycji i ewentualny okres gorszych wyników nie będzie dla nich tragedią. 

 

Po czterech piłkarzy opuści szeregi Angers oraz Stade Rennes. O jednego zawodnika mniej wyjedzie z kolei z drużyn Clermont, Olympique Lyon, Stade Reims oraz Paris Saint-Germain. W przypadku Les Parisens mowa oczywiście o Abdou Diallo, Idrissie Gueye oraz Achrafie Hakimim. Dwaj pierwsi reprezentować będą Senegal, natomiast Hakimi powalczy o dobry wynik z kadrą Maroka.

 

Dwóch zawodników stracą ekipy Lens, Olympique Marseille, Strasbourg oraz OGC Nice. Arkadiuszowi Milikowi ubędzie więc rywal do gry na środku ataku. Do kadry Senegalu został bowiem powołany 21-letni Bamba Dieng

 

Tylko jednego piłkarza będą musieli pożegnać na jakiś czas w Stade Brest, Bordeaux, Lorient oraz Montpellier. Dla Lorient zajmującego 19. miejsce w tabeli jest to więc spora przewaga - Les Morlus będą mieli okazję wykorzystać problemy kadrowe rywali z Metz oraz Saint-Etienne. 

 

Jedynymi drużynami bez żadnego ubytku w kadrze będą AS Monaco oraz Lille. W kadrze mistrzów Francji gra co prawda wielu zawodników urodzonych w Afryce lub z tamtejszymi korzeniami, ale zdecydowana większość z nich zdecydowała spróbować powalczyć o miejsce w dorosłej reprezentacji Francji.  

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy