LIGA MISTRZÓW
Jest decyzja sądu! UEFA oraz FIFA wyciągną konsekwencje?
Logo SUPERLIGI/foto: Sport.pl
07-06-2021 21:47 Patryk Parduła

Jest decyzja sądu! UEFA oraz FIFA wyciągną konsekwencje?

Nie milkną echa na temat projektu Superligi, który niemal wywrócił piłkarski świat do góry nogami. Projekt w sposób spektakularny upadł tak szybko jak powstał, bo w niespełna 24 godziny od jego ogłoszenia. 12 największych klubów w Europie pod przewodnictwem m.in. Florentino Pereza poinformowało o utworzeniu nowej formy rozgrywek. Turniej miał być konkurencyjny w stosunku do Ligi Mistrzów, którą dobrze znamy. Połączenie widma konsekwencji wyciągniętych przez UEFA oraz liczne protesty kibiców w wielu miastach Europy doprowadziły do natychmiastowego wstrzymania planów. W rezultacie większość klubów poinformowała o zrezygnowaniu z udziału w Superlidze. Pozostały jedynie trzy drużyny, które chciały kontynuować projekt. Mowa o Barcelonie, Realu Madryt oraz Juventusie.

 

Decyzja sądu

Wstępnie UEFA oraz FIFA postanowiły ukarać trzy wspomniane wyżej zespoły kilkoma sposobami. Przede wszystkim wykluczyć te kluby z udziału w obecnej Lidze Mistrzów z zakazem obejmującym kilka lat. Następnie wymierzyć karę finansową dostosowaną do kas budżetowych klubów. Wstępnie. Bo w obliczu nowych informacji, jakie wpłynęły do piłkarskiego świata, wydaje się, że na groźbach jedynie się skończy. Dlaczego? Dziennikarz Mario Torrejon na łamach hiszpańskiego radia „Cadena SER” ujawnił, że FIFA oraz UEFA otrzymały oficjalny list od Szwajcarskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z informacjami, jakie były zawarte w liście, dokonano analizy prawnej całej sytuacji. Wykazano, że nie ma żadnych podstaw prawnych do wyciągnięcia konsekwencji wobec trzech klubów, których uczestnictwo w Superlidze dalej jest formalne. W tym momencie FIFA oraz UEFA muszą zdecydować czy pozostaną przy dyscyplinarnym postępowaniu wobec klubów, czy zrezygnują z dochodzenia w tej sprawie.

 

Kluby założycielskie

Przypomnijmy, że wstępnie w Superlidze uczestnictwo potwierdziło 12 klubów: Real Madryt, Barcelona, Juventus, Milan, Inter, Atletico, Manchesteru United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham oraz tegoroczny triumfator Ligi Mistrzów - Chelsea. Wszystkie te kluby miały stanowić grupę założycieli, których uczestnictwo w projekcie byłoby dożywotnie. Do tego dołączyłoby 8 drużyn na drodze eliminacji, uzupełniając pełną Superligę: 20 klubów. Zakończenie projektu Superligi wydaje się być jedynie odroczeniem w czasie. Liczne protesty kibiców, zawodników i klubów wobec decyzji podejmowanych przez organy piłkarskie doprowadzą do powstania czegoś na wzór owej Superligi - zdaniem ekspertów. Co ciekawe już w 2009 roku Arsene Wenger przepowiedział powstawnie tak wielkiego projektu.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy