BUNDESLIGA
Liczby Pana Roberta, czyli jak Lewandowski stał się legendą sezonu 2020/21?
Robert Lewandowski po strzeleniu 41. bramki w sezonie i pokonaniu legendarnego rekordu/RobertLewandowski/fb
25-05-2021 11:53 Michał Czarniecki

Liczby Pana Roberta, czyli jak Lewandowski stał się legendą sezonu 2020/21?

  • Kapitan reprezentacji Polski przeszedł do historii niemieckiej Bundesligi, zdobywając 41 goli w jednym sezonie. Tym samym Polak przebił wyczyn Gerda Muellera o jedno trafienie.
  • Przedstawione przez Sport.pl statystyki pokazują, że sceptycy Lewego teraz muszą zwrócić honor Polakowi, który podtrzymuje swoją świetną formę.
  • Co przełożyło się na tak dobry wynik Lewandowskiego?

 

Sezon 2020/2021 w Niemczech zakończony (jego podsumowanie znajdziecie TUTAJ). Wiemy, kto jest mistrzem, kto awansował do pucharów oraz kto pożegna się z Bundesligą. Wiele z tych faktów znaliśmy jeszcze przed ostatnią kolejką. Mimo to, mecz Augsburga z Bayernem Monachium wzbudził w kibicach spore emocje.


 

Stało się tak dlatego, że Robert Lewandowski dokonał rzeczy dla licznych ekspertów niemożliwej - w ostatniej minucie spotkania pokonał Rafała Gikiewicza i przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych strzelców ligi niemieckiej.


 

Oczywiście, tych goli by nie było, gdyby nie praca zespołowa. Jednak warto podkreślić, że wyczyn Lewego był w dużym stopniu możliwy dzięki dyspozycji samego strzelca. Przyjrzyjmy się jego liczbom:


 

23 - tyle Lewandowski strzelił goli z obszaru między piątym a czternastym metrem

To jest, wbrew pozorom, niesamowita liczba, biorąc pod uwagę dawną reputację Lewego, która sugerowała, że Polak potrafi tylko trafić do pustej bramki. Ten sezon rozwiał wszelkie wątpliwości - Robert jest napastnikiem kompletnym, który nie pozostawiał swoim rywalom złudzeń i wykorzystywał z zimną krwią błędy rywali.


 

32,08 współczynnika xG - nieskuteczny Lewy? Dawno i nieprawda

Kolejna kosmiczna liczba, która jeszcze wcześniej była nie do osiągnięcia. Dla niewtajemniczonych objaśnienie. Współczynnik xG (z ang. expected goals) wskazuje, ile trafień dany piłkarz powinien zdobyć z klarownych sytuacji strzeleckich. W sezonie 2018/19 Lewandowski zdobył 22 bramki, a jego współczynnik xG wynosił 33,14. Niemcy wielokrotnie wypominali Polakowi brak skuteczności w kluczowych momentach.


 

Jednak w tym roku nikt nie odważył się skrytykować kapitana naszej kadry. Powód? Zgodnie z danymi xG, Lewy powinien na koniec sezonu mieć 32 gole, a w istocie Robert zdobył tych trafień 41! To oznacza, że w dziewięciu przypadkach powodzenie strzału nie było aż tak oczywiste, ale Lewandowski i tak był skuteczny. Czapki z głów i na kolana przed królem Robertem!


 

62 - tylko tyle kontaktów z piłką potrzebował Lewandowski na ustanowienie nowego rekordu 

Jest to liczba, która dowodzi, że Polak nie zastanawiał się w większości przypadków, co zrobić z piłką, tylko po prostu strzelał. I to mu się opłacało. 32-latek nabrał tak dużego doświadczenia, że teraz stał się strzelcem wyborowym.


 

Takiego samego zdania jest Juergen Klinsmann, który w rozmowie z “DAYN” powiedział (tłumaczenie za Sport.pl):

 

- Jest obunożny, silny w powietrzu, świetny w grze kombinacyjnej i nigdy nie przeszkadza mu to, żeby pomagać w obronie i wykonywać brudną robotę dla zespołu, kiedy jest to konieczne. Lewandowski „ten kompletny styl gry" budował krok po kroku, a teraz zamienia to w nieskończoną liczbę bramek.


 

Cóż można więcej napisać? Robert Lewandowski jest naszym narodowym skarbem, na którego trzeba chuchać i dmuchać, żeby nic się z nim złego nie stało. Niczym kiedyś Adam Małysz w skokach, tak teraz Lewy jest pionierem futbolu, który może w Polsce zapoczątkować bardzo potrzebne zmiany w szkoleniu nowych zawodników.


 

Na Euro 2020 kapitan naszej kadry sam meczu nie wygra, to jasne. Jednakże żadna drużyna, z którą się będziemy mierzyć, nie ma prawa lekceważyć takiej siły w ataku. Lewandowski jest w życiowej formie, cieszmy się, że żyjemy w czasach, kiedy Polak jest najlepszym piłkarzem świata.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy