EURO 2020
Marcus Rashford przerywa milczenie i zatrzymuje falę hejtu
foto.: wp.pl
14-07-2021 10:50 Weronika Fląd

Marcus Rashford przerywa milczenie i zatrzymuje falę hejtu

Finał Mistrzostw Europy 2020 jeszcze na długo zostanie nam w pamięci. Podobnie jak w przypadku reprezentacji Anglii – z tą różnicą, że kibice pamiętają emocje do samego końca, a Synowie Albionu – porażkę i zmarnowane rzuty karne. Jeden z nich był „dziełem” Marcusa Rashforda, czarnoskórego zawodnika Manchesteru United, który jako pierwszy nie wykorzystał jedenastki.

 

 

Rzuty karne wykonywane przez 23-latka kojarzą się z siłą, pewnością i opanowaniem. Podczas konkursu jedenastek w finale EURO coś zawiodło, a Rashford jako pierwszy zepsuł swój strzał, trafiając w słupek. Finalnie, Anglia uległa Włochom. A to skusiło kibiców z wysp do hejtu, gróźb i rasizmu.

 

Pseudokibice Anglików podpierają swoje rasistowskie komentarze argumentem, że wszystkie trzy zmarnowane rzuty karne zostały zepsute przez czarnoskórych reprezentantów. Rashford postanowił wypowiedzieć się na temat całej sytuacji.

 

– Nie wiem nawet, od czego zacząć i nie wiem, jak ubrać w słowa uczucia, które właśnie teraz mi towarzyszą. Mam za sobą trudny sezon. Wydaje mi się, że to dla wszystkich jasne, ponieważ było to widać. Prawdopodobnie podszedłem do tego finału z brakiem pewności siebie. Zawsze czułem się pewnie przy rzutach karnych, ale tym razem coś nie funkcjonowało.

 

– Ratowałem się tym długim nabiegiem, chcąc zdobyć trochę czasu, ale niestety rezultat nie był taki, jakiego oczekiwałem. Czułem się tak, jakbym zawiódł moich kolegów. Czułem się, jakbym zawiódł wszystkich. Poproszono mnie wyłącznie o wykonanie rzutu karnego, który miał pomóc zespołowi. Potrafię wykonywać rzuty karne we śnie, więc dlaczego mi się nie udało?

 

– Rozgrywa się to w mojej głowie, odkąd uderzyłem piłkę i chyba nie ma słowa, które w pełni oddałoby to uczucie. Finał. 55 lat. Jeden rzut karny. Historia. Mogę jedynie przeprosić. Chciałbym, aby potoczyło się to inaczej. Mimo tego, że nadal przepraszam, to chcę wykrzyczeć moim kolegom z drużyny, że to lato było jednym z najlepszych zgrupowań, jakie doświadczyłem i każdy z nich odegrał w tym rolę.

 

– Mogę przyjmować krytykę za swój występ przez cały dzień, ponieważ nie wykonałem swojego rzutu karnego wystarczająco dobrze. On powinien wpaść do siatki. Nigdy jednak nie będę przepraszał za to, kim jestem i skąd pochodzę.

 

– Nigdy nie czułem się bardziej dumny, niż nosząc te trzy lwy na mojej piersi, podczas gdy moja rodzina dopinguje mnie w tłumie dziesiątek tysięcy ludzi. Marzyłem o takich dniach, jak ten. Wiadomości, które dziś odebrałem, były pozytywnie przytłaczające, a reakcja w Whithington sprawiła, że znalazłem się na skraju łez. Społeczności, które zawsze obejmowały mnie swoimi ramionami, nadal podtrzymują mnie na duchu.

 

– Nazywam się Marcus Rashford, mam 23 lata i jestem czarnoskórym facetem z Withington oraz Wythenshawe z południa Manchesteru. To wszystko, co mam.

 

 

Jako redakcja życzymy zarówno sobie, jak i Wam, żeby nigdy, ale to przenigdy, sport, który ma łączyć – dzielił.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy