FELIETONY
Mario Balotelli i jego projekt utopia. Futbol stanie na głowie przez FIFA?
Mario Balotelli vs. Glen Johnson. Mecz Włochy - Anglia/fot. flickr.com
19-07-2021 14:48 Hubert Duplaga

Mario Balotelli i jego projekt utopia. Futbol stanie na głowie przez FIFA?

Balotelli to zawodnik, o którym częściej słyszymy w mediach niż od speakera na stadionie. Jego pomysł jest kontrowersyjny, i choć ma kilka lat, mnie się podoba. A poza tym - jest kompletnie niemożliwy do spełnienia. A jeśli nie wiadomo, o co chodzi - to chodzi o pieniądze. 

 

Jeśli coś jest głupie, ale działa - to znaczy, że nie jest głupie

 

Wyzywam was wszystkich piłkarzy Afryki, abyście razem ze mną zebrali pieniądze, aby opuścić rasistowską Europę i zbudować stadiony w Afryce, by rozwijać naszą młodzież. Mamy pieniądze, możemy zbudować po pięć stadionów najwyższej klasy w każdym kraju i podpisać petycję, że zawodnicy już nigdy nie będą wyjeżdżać do Europy. W Afryce będą grać w atmosferze miłości swoich sióstr i braci, bez ludzi, którzy intonują rasistowskiej przyśpiewki z trybun. Jesteśmy bardziej utalentowani, możemy sprawić, że poziom naszej Liga Mistrzów sie podniesie, a także jakość naszych lig. Mamy wielki talent, który nie jest doceniany za granicą - mówił Super Mario, od 7 lipca tego roku piłkarz Adany Demirspor.

 

Pytanie tylko, czy to w ogóle jest możliwe. Piłkarze w Afryce budują szpitale i szkoły - i to jest świetna inicjatywa. Jednak budowa piłki od zera (bo od czego?) to nie jest tak prosta sprawa, jak piłkarzowi, który jeszcze niedawno rzucał z okna w Manchesterze w stronę młodych piłkarzy rzutkami do darta, się wydaje. Pomysł to jedno, a długofalowy plan - to drugie. 

 

Po latach widzimy, że Mario tak sobie tylko chlapnął, ale pokazuje to, że w piłce zmiany są stopniowe, trwają długo, niewiele dzieję się "na już". Pokazał to również projekt Superligi, skręcony naprędce, bez podstaw prawnych i kompletnie bezrefleksyjnie. Pewnie podobnie będzie z nowymi przepisami od FIFA - będą stopniowe. Raczej nie spodziewajmy się "wielkiego wybuchu". Osobiscie sugeruję, by nie wprowadzać ich od razu, ale testować do granic możliwości i za jakiś czas zmienić jeden czy drugi przepis. Tego też się po FIFA spodziewam. Piłka toczy się w swoim tempie, potęgę buduje się powoli, a co nagle - to po diable. Super Mario po prostu nie nadaje się na specjalistę od zmiany systemu. 

 

O jego karierze i ekscesach pisaliśmy TUTAJ.

 

Utopia Mario

Piękna utopia, ale wszystkie utopie w historii kończył się fiaskiem (eufemizm, większość - ludobójstwem). Tutaj podejrzenie ludobójstwa raczej nie istnieje, ale pomysł Super Mario jest szalony - choć mnie się podoba. Byłby to niezły zwrot akcji, szczególnie jeśli dodamy do tego zmiany, które ma rozpatrywać FIFA. Świat futbolu stanąłby na głowie, ale ja wolę jednak tradycyjne metody walki z rasizmem.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy