EURO 2020
Ostatni przegląd kadry przed Euro 2020 - co wiemy i czego nie wiemy?
foto: Nicolas Tucat/AFP/East News
10-06-2021 22:10 Michał Czarniecki

Ostatni przegląd kadry przed Euro 2020 - co wiemy i czego nie wiemy?

  • Po remisie w Poznaniu z reprezentacją Islandii, wciąż nie jesteśmy pewni, w jakiej formie będzie nasza drużyna na spotkanie ze Słowacją.
  • Wśród ludzi, których ewidentnie brakuje selekcjonerowi są m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Jacek Góralski czy Arkadiusz Reca.
  • Co o postępie Polaków sądzi trener Paulo Sousa?

 

Mecz z Islandią nie zachwycił. Nowa filozofia gry narzucona przez portugalskiego szkoleniowca kłóci się z tradycyjnym polowaniem na kontry w wykonaniu dawnych reprezentacji Polski.

 

Efekt? Wymęczony remis 2:2, fatalne błędy w obronie i obiecujący Karol Świderski. Gdyby tak miał wyglądać pierwszy mecz na Euro w Sankt Petersburgu, to Polacy już teraz mogliby pakować walizki i wracać do domu. Jednak w narodzie nie ma takiego przekonania. Głównie przez to, kto nie zagrał w pierwszej jedenastce w Poznaniu. Wśród pominiętych zawodników znaleźli się Mateusz Klich, Maciej Rybus, Bartosz Bereszyński oraz Kamil Jóźwiak.

 

Zestawienie Pawła Dawidowicza, Tomasza Kędziory oraz Kamila Glika było czysto eksperymentalne. Przemysław Frankowski raczej nie wygryzie ze składu na Słowację Mateusza Klicha. Co to oznacza dla kadry? Nie wiadomo. Nie wiemy, w jakiej formie zaprezentuje się najmocniejszy skład na Euro. Nie mamy pojęcia, czy nowy styl gry 3-4-3 w ataku i 4-4-2 w obronie zda egzamin przeciw Hiszpanii i Szwecji.

 

Kontuzje - czy nasz atak bez Milika i Piątka nadal będzie groźny?

Jeszcze niedawno Paulo Sousa cieszył się z bogactwa w linii ataku. Mieliśmy Krzysztofa Piątka, Arkadiusza Milika, Roberta Lewandowskiego, a także Karola Świderskiego i Jakuba Świerczoka. Brutalna rzeczywistość wpłynęła na kształt formacji ofensywnej. Kontuzje Piątka i Milika wyraźnie pokrzyżowały plany selekcjonera reprezentacji Polski. 

 

Piątek, wyjątkowo dobrze sprawdzał się na pozycji killera (tylko raz trafił do siatki w trzech meczach, ale trzeba dodać, że zawsze zaznaczał swoją obecność na boisku) w formacji 3-4-3. Milik stwarzał nowe możliwości w ofensywie, odciążał Roberta Lewandowskiego od nieustannego krycia przez obrońców rywali i po prostu - wbrew niektórym opiniom - jest dobrym piłkarzem, a jeszcze lepszym strzelcem. W Marsylii ma za sobą bardzo dobry sezon, a tak właściwie pół sezonu. Zdobył 9 bramek w 15 meczach Ligue 1, do tego zaliczył jedną asystę - bardzo przyzwoity wynik.

 

Nie będziemy jednak dłużej lamentować nad ich brakiem, trzeba było jednak wyraźnie podkreślić, że obaj nieobecni na Euro napastnicy to zupełnie inna jakość, niż umieszczeni na ich pozycjach Świerczok, Świderski czy nawet Zieliński

 

Obraz gry zespołu uległ zmianie - co zobaczymy pewnie dopiero w pierwszym meczu kadry na Euro, bo w spotkaniach towarzyskich składy były lekko mówiąc - niecodzienne.

 

Paulo Sousa o kadrze

Trener naszej reprezentacji w wywiadzie dla UEFA.com podkreśla wielokrotnie, że Polacy mają na tyle dużo jakości, że mogą wygrywać z każdym. Potrzeba tylko wiary i zaangażowania.

 

Sousa mówił też o wygraniu pierwszego meczu, które - jego zdaniem - nie jest kluczowe. 

 

- Ostatnia drużyna, która zwyciężyła Euro (Portugalia w 2016 r., red.), udowodniła, że nie jest to kluczowa sprawa. Wygrana jest jednak podstawą w wielu sprawach, szczególnie dla naszego zespołu. Rozpoczęliśmy proces nie tak dawno temu, są nowe pomysły, nowa filozofia, nowe metody szkoleniowe (cytat za se.pl)

 

Na pytanie, jak daleko Polska zajdzie na Mistrzostwach Europy, trener Biało-Czerwonych apeluje o wiarę w zwycięstwo i w końcowy triumf. 

 

Czy to jest PR-owa zagrywka? Czy to proroctwo się spełni? Przekonamy się już 14 czerwca, kiedy to Polska rozpocznie swój udział w Mistrzostwach Europy 2020.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy