CIEKAWOSTKI
Piłka może przejść, zawodnik nie
Kazimierz Górski i Jan Domarski
Kazimierz Górski i Jan Domarski (po prawej), fot: Hans Peters
11-01-2021 11:00 Anna Zaremba

Piłka może przejść, zawodnik nie

Kazimierz Górski - wielki polski trener, pod którego wodzą Polacy zdobyli między innymi złoto igrzysk olimpijskich w 1972 roku w Monachium. Górski pozostawił po sobie prawdziwy pomnik, ale nie tylko w postaci spektakularnych osiągnięć, ale także pięknych i logicznych cytatów.

 

Chyba każdy z nas zna powiedzenie „piłka jest okrągła, a bramki są dwie”, albo „tak się gra, jak przeciwnik pozwala”. Słowa wybitnego polskiego selekcjonera wyróżniały się swoją prostotą. Trener odpowiadał na pytania w sposób bardzo jasny i oczywisty. Jego wypowiedzi były po prostu reakcją na pytania nachalnych dziennikarzy. Często zapytania przedstawicieli mediów nie były zbyt błyskotliwe, a Górski, mówiąc językiem dzisiejszej młodzieży, ich „gasił”. Mimo to trener był cierpliwy i niejednokrotnie wyjaśniał „oczywiste oczywistości”. Wierzył także w przesądy.

 

Zwycięstwo na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku, 3 miejsce na Mistrzostwach Świata 2 lata później oraz srebro na igrzyskach w 1976 sprawiły, że postać Kazimierza Górskiego jest nieśmiertelna tak, jak jego cytaty. Część z nich weszła na stałe do języka polskiego i pewnie nie każdy wie, że ich autorem jest właśnie były trener Biało-Czerwonych.

 

Jak rozpoznać, że napastnik jest dobry?Dobry napastnik to taki, co strzela bramki”. Oczywiste, prawda?

 

Zastanawiacie się może, jak wygrać mecz? Odpowiada Górski: „Chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika”.

 

A zdarzyło się Wam nie potrafić odpowiedzieć na jakieś konkretne pytanie? Tutaj z pomocą przychodzi wielki trener: „Co do szczegółów, to niech się wypowiedzą specjaliści”.

 

Błyskotliwe pytanie, błyskotliwa odpowiedź – proszę bardzo: „Mi si wydaji, że wygra drużyna, która strzeli więcej bramek” jako odpowiedź na pytanie dziennikarza: „Panie trenerze, jak pan sądzi, która drużyna dziś wygra?”

 

Zbliża się Euro i media pompują balonik, prezes PZPN - Zbigniew Boniek nie chce zmienić trenera. Wobec tego, czy za kilka miesięcy nie będziemy pytać: „Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?” Te słowa Górski wypowiedział po blamażu reprezentacji prowadzonej przez Jerzego Engela na Mistrzostwach Świat w Korei.

 

Orest Lenczyk najlepiej podsumował wypowiedzi trenera: „Górski był jeden i niepowtarzalny, takim po prostu trzeba się urodzić. Wbrew pozorom zawsze mówił mądre rzeczy. Mogę go nazwać Sokratesem polskiej piłki. Daleko mi do niego”.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy