CIEKAWOSTKI
Superliga nadal możliwa? Jest decyzja sądu w sprawie Barcelony, Juventusu i Realu Madryt!
Sąd stanął po stronie klubów w sprawie Superligi/fot. pixabay.com
31-07-2021 14:20 Patryk Parduła

Superliga nadal możliwa? Jest decyzja sądu w sprawie Barcelony, Juventusu i Realu Madryt!

  • Wielki przełom w sprawie Superligi! Jest decyzja sądu! Kluby założycielskie mogą świętować.
  • Prawo okazało się stać po stronie największych w Europie (więcej: TUTAJ) Rodzi się jednak pytanie: co dalej? Czy to oznacza, że Superliga powstanie?

 

Wiosną 2021 roku byliśmy świadkami istnego rollercoastera. Największe zamieszanie nie tylko naszych czasów, a raczej w historii piłki. Dosłownie w ciągu 24 godzin na świat piłki został rzucony nieznany dotąd cień.

 

Przypomnijmy: 12 największych klubów postanowiło stworzyć własny format rozgrywek, opuszczając tym samym Ligę Mistrzów. Pomysł oznaczałaby niewyobrażalne konsekwencje dla UEFA. W plan zamieszane były takie kluby jak:  Real Madryt, Atletico Madryt, FC Barcelona, Chelsea, Tottenham, Arsenal, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Juventus, Inter oraz AC Milan. Sprawa była tak gwałtowna, że po licznych groźbach wyrzucenia z krajowych pucharów oraz lig, wiele klubów zdecydowało się zrezygnować z nowego projektu. UEFA musiała działać szybko, i o dziwo - robiła to skutecznie. Kilka klubów również dostało instrukcje od rządów, aby zrezygnować z pomysłu: mowa tutaj o rządzie premiera Borisa Johnosna, który naciskał na kluby z Premier League oraz o telefonie z Kremla - podobno od samego Putina - do właściciela Chelsea, Romana Abramowicza.

 

Po niespełna 24 godzinach byliśmy świadkami upadku projektu Superligi. Co kilkanaście minut padały informacje w sprawie wycofania się kolejnych zespołów z przedsięwzięcia. W świecie sportu zapanował chaos, a newsy - oznaczone słowem: „pilne” - występowały przy każdej nowo pojawiającej się informacji. Ostatecznie z 12 klubów założycielskich przy projekcie pozostały jedynie trzy: Juventus, Real Madryt oraz Barcelona. Całą sprawą zajął się sąd, który badał ją przez ostatnie miesiące. Wymienione wyżej trzy kluby opublikowały na swoich oficjalnych stronach informacje, odnosząc się do wyroku sądu: 

 

Barcelona, Juventus i Real Madryt z zadowoleniem przyjęły dzisiejszą decyzję sądu egzekwującą ze skutkiem natychmiastowym zobowiązanie UEFA do zaprzestania działań podjętych przeciwko wszystkim klubom-założycielom Superligi, w tym zakończenia postępowań dyscyplinarnych przeciwko trzem klubom-inicjatorom oraz zniesienia kar i ograniczeń nałożonych na pozostałe dziewięć klubów założycielskich.

 

Sąd popiera wniosek promotorów Superligi, oddala odwołanie UEFA i potwierdza ostrzeżenie skierowane do UEFA, że niewykonanie wyroku skutkować będzie grzywną i potencjalną odpowiedzialnością karną. Sprawa będzie również oceniana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, który zbada monopolistyczną pozycję UEFA w europejskiej piłce nożnej.

 

Mamy obowiązek zająć się bardzo poważnymi problemami, przed którymi stoi piłka nożna: UEFA stała się jedynym regulatorem, wyłącznym operatorem i jedynym właścicielem praw do europejskich rozgrywek piłkarskich. Ta monopolistyczna pozycja niszczy piłkę nożną i jej równowagę konkurencyjną. Jak pokazują liczne dowody, kontrole finansowe są niewystarczające i niewłaściwie egzekwowane. Kluby biorące udział w rozgrywkach europejskich mają prawo prowadzić własne zawody.

 

Cieszymy się, że w przyszłości nie będziemy już narażeni na ciągłe groźby od UEFA. Naszym celem jest dalsze rozwijanie projektu Superligi w sposób konstruktywny i oparty na współpracy, licząc na wszystkich interesariuszy piłki nożnej: kibiców, zawodników, trenerów, kluby, ligi oraz związki krajowe i międzynarodowe. Zdajemy sobie sprawę, że istnieją elementy naszej propozycji, które należy poddać analizie i oczywiście można je ulepszyć poprzez dialog. Jesteśmy pewni sukcesu projektu, który zawsze będzie zgodny z prawem Unii Europejskiej”

 

Formalnie oznacza to, że UEFA nie ma prawa wyciągać żadnych konsekwencji: ani wobec klubów, które pozostały przy projekcie Superligi, ani wobec klubów, które z niej zrezygnowały lub chciały jedynie dołączyć. Niewątpliwie pod wieloma względami piłce nożnej potrzebna jest rewolucja i odświeżenie, ale czy ratunkiem na to będzie Superliga? Wielu ekspertów uważa, że prędzej czy później projekt zostanie powołany do życia. Uważają również, że projekt sam w sobie nie jest zły, lecz jego wykonanie pozostawiało wiele do życzenia i było absurdalne.

 

Nie wiadomo również, co z klubami, które zdecydowały się odejść z Superligi. Zapewne Florentino Perez z otwartymi ramionami przyjąłby ich z powrotem. Niemniej jednak, czy sama decyzja sądu wystarczy? Pozostaje jeszcze kwestia nacisków politycznych, których najpewniej decyzja sądu nie zmieni. Warto śledzić zaistniałą sytuację, możemy być świadkami największych zmian w historii piłki nożnej.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy