EKSTRAKLASA
„Święta wojna” w Krakowie – kto zasiądzie na tronie w mieście królów?
foto.: krakow.pl
24-04-2021 10:40 Weronika Fląd

„Święta wojna” w Krakowie – kto zasiądzie na tronie w mieście królów?

Forma zarówno Wisły Kraków, jak i Cracovii jaka jest, każdy widzi. Sąsiedzi ramię w ramię kroczą przez obecny sezon. Biała Gwiazda zajmuje 12., a Pasy 13. miejsce w tabeli z różnicą jednego punktu między sobą. Derby rządzą się swoimi prawami, a to oznacza, że w sobotę może wydarzyć się wszystko.

 

Statystyki nie grają?

Do tej pory w oficjalnych rozgrywkach obie drużyny grały przeciwko sobie 107 razy. Cracovia wygrała 37 z nich, Wisła 43, a 27 spotkań zakończyło się remisem. Zarówno Pasy, jak i Biała Gwiazda mogą pochwalić się swoim najwyższym wynikiem w bezpośrednich meczach - 5:0. Trzeba być jednak niezwykle odważnym, by wskazywać zdecydowanego faworyta, a także by sugerować się przy tym samymi danymi. Derby to derby i żadne typy bukmacherów nie muszą mieć przełożenia na rzeczywistość.

 

„Święta wojna”

Wymyślenie tego określenia przypisuje się obrońcy Cracovii – Ludwikowi Gintelowi, który przed jednym derbowym spotkaniem miał powiedzieć „No to chodźmy panowie na tę świętą wojnę”.

 

Najsłynniejsi w Polsce, popularni w świecie

W 2009 roku Daily Mail stworzyło ranking największych derbów świata, a spotkanie Cracovii z Wisłą uplasowali na 13. miejscu! Co więcej, znaleźli się wyżej niż spotkanie chociażby Evertonu z Liverpoolem czy Arsenalu z Tottenhamem.

 

„Święta wojna” po II wojnie światowej

Najważniejsze historycznie derby były pierwszymi po II wojnie światowej. W ówczesnej I Lidze (obecna Ekstraklasa) oba zespoły miały taką samą ilość punktów, a o Mistrzostwie musiał zadecydować dodatkowe spotkanie na neutralnym gruncie. Doszło do niego 05.12.1948 i zakończyło się zwycięstwem Cracovii 3:1.

 

Niepokorni wiślacy

Derby Krakowa aż trzykrotnie kończyły się walkowerem (1913 r., 1933 r., 1943 r.), zawsze na korzyść Pasów. Dwa ostatnie poddania były spowodowane zejściem zawodników Białej Gwiazdy z boiska, natomiast pierwsze – występem na boisku nieuprawnionych do tego zawodników.

 

Co z „dzisiaj”?

Wisła Kraków swoje ostatnie cztery mecze przegrała, strzelając 2 bramki, a tracąc aż 9. Natomiast Cracovia gra w kratkę. Remisuje bezbramkowo z Legią, żeby wygrać z Wisłą Płock, a wcześniej ulega Jagiellonii. Trudnym zadaniem jest wytypowanie faworyta, a także odgadnięcie jak drużyny zaprezentują się na boisku. Po stronie Białej Gwiazdy zabraknie kontuzjowanych: Bashy, Buchalika i Mehremica, a po stronie Pasów kontuzjowanego Pestki i zawieszonego Jablonsky’ego, a niepewne są powroty Gardawskiego i Vestenicky’ego po kontuzjach. Jednak wszyscy wymienieni zawodnicy nie grają już od dłuższego czasu i kluby zdążyły (albo przynajmniej próbowały) nauczyć się gry bez nich.

 

- „W derbach zazwyczaj nie ma faworytów” – tak mówił Probierz (trener Cracovii) podczas przedmeczowej konferencji i ciężko mi się z nim nie zgodzić.

 

Jednak na korzyść Pasów działa fakt, że ewentualna wygrana oznaczałaby utrzymanie się w Ekstraklasie. Mało jest jednak pewnych wydarzeń związanych z tym spotkaniem. Oto kilka z nich. Przebieg meczu kibice będą mogli śledzić w sobotę 24.04.2021 od godziny 20. Derby Krakowa. Gospodarzem – Wisła Kraków. Któraś z krakowskich drużyn zdobędzie jakąś ilość punktów – ile, która? Tego dowiemy się dopiero po zakończeniu spotkania.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy