ZAWODNICY
Szczęśliwa „13” – jubileusz debiutu Lewandowskiego w kadrze narodowej
Robert Lewandowski w 2011 roku. Mecz Polska - Węgry/foto: Roger Gorączniak
08-09-2021 10:00 Weronika Fląd

Szczęśliwa „13” – jubileusz debiutu Lewandowskiego w kadrze narodowej

Już w piątek, 10. września minie dokładnie 13 lat, odkąd największy z polskich piłkarzy, Robert Lewandowski, pierwszy raz wystąpił w reprezentacji Polski. I, cytując klasyka, reszta to już tylko piękna (przynajmniej w kwestii indywidualnej) historia.

 

 

Tam, gdzie wszystko się zaczęło

San Marino to dla Lewandowskiego drużyna, z którą może on wiązać wiele wspomnień. To właśnie w spotkaniach z tą reprezentacją Lewandowski strzelił swojego pierwszego gola, pierwszy raz założył kapitańską opaskę, a także wskoczył do TOP4 najlepszych strzelców reprezentacyjnych (o tym niżej).

 

Lewandowski w liczbach

Czas na trochę statystyk. 10 września 2008 roku, Leo Beenhakker w 59’ minucie wpuszcza 20-letniego chłopaka, który niedawno przeszedł ze Znicza Pruszków do Lecha Poznań. Wchodzi on na boisko za Marka Saganowskiego – w końcu spotkanie z San Marino to dobry czas na sprawdzenie młodych zawodników. Okazuje się, że to była świetna decyzja. W 67’ minucie debiutant strzela bramkę, przy której asystuje sam Ebi Smolarek. I w taki oto sposób Robert Lewandowski przywitał się z reprezentacją narodową. Bramka w debiucie, wygrana z San Marino. Z każdym kolejnym zgrupowaniem bramek Lewego robiło się coraz więcej. Najpierw za Beenhakkera, poprzez Smudę, Fornalika, Nawałkę, Brzęczka, aż w końcu do Paulo Sousy. Od 13 lat napastnik Bayernu Monachium sprawia, że kibice reprezentacji Polski się uśmiechają. Sprawił to za pomocą 72 bramek oraz 25 asyst w 124 meczach. Ten wynik czyni go czwartym najlepszym strzelcem reprezentacyjnym w historii. Przed nim są Sandor Kocsis (75 goli), Ferenc Puskas (84 gole) oraz Cristiano Ronaldo (111 goli).

 

Pan Piłkarz

Pierwszy raz opaskę kapitana nałożył w wygranym 5:0 meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2014, 26 marca 2013 roku, również przeciwko San Marino. Na stałe pozycja lidera została mu przypisana w towarzyskim spotkaniu z Litwinami, 6 czerwca 2014. Od tej pory nie rozstaje się z nią w meczach reprezentacyjnych, a swoją rolę odgrywa nie tylko na boisku, ale też poza nim. Warto tu wspomnieć o wypuszczonym w ostatnim vlogu na kanale YT Łączy Nas Piłka fragmencie rozmowy z Piątkowskim, kiedy to kapitan pomaga mu zrozumieć i poprawić pewne zachowania.

 

„Lewandowskozależność”

To wymyślone określenie opisuje naszą kadrę bez swojego najlepszego zawodnika. Widać to było nawet w niedzielnym spotkaniu z Sanmaryńczykami. Kiedy tylko Lewy zniknął z boiska, zapanowała dezorganizacja i chaos w szeregach polskiej reprezentacji. Ale chyba nie powinno to dziwić – obecność człowieka, który jest wciąż grającą legendą, musi być budująca. Szczególnie dla często mniej ogranych od niego kolegów. Reprezentacja Polski to Lewandowski, a Lewandowski to reprezentacja Polski. Nie ma sensu poddawać tego jakimkolwiek wątpliwościom.

 

Z tego miejsca warto zwrócić się do hejterów: nasza kadra ma swoje mankamenty. Nie wszyscy są na poziomie światowym, rzadko kiedy dorównują Lewemu. Jednak niech Was ręka boska broni – Wam się oczy otworzą, jak duma i lider polskiej piłki karierę w reprezentacji zakończy.

 

Na koniec – mam szczerą nadzieję, że Lewandowski zdoła wbić się na podium najlepszych strzelców reprezentacyjnych (i swoją drogą mocno się zdziwię, jeśli mu się to nie uda). Najlepsza okazja do tego już dziś, o 20:45 w meczu z Anglikami. Osobiście hat-trick kapitana obejrzę z wielką przyjemnością i wzruszeniem. A skoro na Narodowym zatrzymaliśmy już Niemców, to czas na Synów Albionu. Do boju!

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy