Systemy bukmacherskie — poradnik dla zaawansowanych graczy

W przypadku systemów bukmacherskich myśli się bardziej o sposobie zarządzania bankrollem i określania odpowiedniej stawki niż o strategii przechytrzenia bukmachera. Doświadczony typer doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że droga do osiągnięcia celu finansowego w zakładach sportowych determinowana jest przez dwie najistotniejsze kwestie — wiedzę o sporcie oraz umiejętność minimalizowania strat i maksymalizowania zysków. System bukmacherski to swoista poduszka bezpieczeństwa, która ułatwia dojście do określonych kwot, dzięki optymalnemu wykorzystaniu kapitału. Stawkowanie, czyli dobieranie stawek do zakładów — bo tym jest właśnie istota systemu bukmacherskiego — może być czynnikiem, który zapewni typerowi poczucie bezpieczeństwa na dłużej. W jaki sposób? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Każdy system to odrębna historia. Sukces w zastosowaniu strategii zależy od poziomu znajomości teorii bukmacherskiej, umiejętności analizowania statystyk, wiedzy na temat wybranych dyscyplin oraz spostrzegawczości. Dobór odpowiedniego sposobu stawkowania zależy od doświadczenia gracza, ale i od wysokości kwoty jego funduszy na grę.

 

Żeby wybrać odpowiedni dla siebie system stawkowania, typer musi dokładnie wiedzieć, jakim bankrollem dysponuje, określić swój cel finansowy i czas, w którym powinien zostać zrealizowany. Ponadto powinien być świadomy swoich umiejętności i słabych punktów. Przed stworzeniem strategii, gracz musi przyswoić sobie jeszcze jeden ważny aspekt bettingu w serwisach legalnych bukmacherów. Każda stawka obarczona jest podatkiem obrotowym, wysokości 12% wpłaconej kwoty. Oznacza to, że potencjalne wygrane liczone są od kwoty pozostałej po pomnożeniu stawki przez czynnik 0.88. Kolejny podatek czeka szczęśliwców, którym udało się trafić kwotę powyżej 2 280 zł na jednym kuponie. Bukmacher odejmie w takim przypadku 10% od wygranej.

 

W serii artykułów poradnika dla zaawansowanych typerów przybliżymy najbardziej znane systemy bukmacherskie. Ich zapowiedź przedstawiamy poniżej.

Rodzaje systemów bukmacherskich

Istnieje kilka systemów bukmacherskich, typer może wybrać ten, który będzie współgrał z jego osobistymi preferencjami, systematyką gry, zasobami finansowymi i wiedzą. Gracze zwykli dzielić strategie stawkowania na dwa rodzaje — zachowawcze (asekuracyjne), czyli te, których specyfika skupia się na ochronie kapitału i bardziej agresywne (ryzykowne), których celem są wysokie wygrane. 

 

Płaska stawka

Ogólnie mówiąc, system płaskiej stawki zakłada obstawianie stałą kwotą. Nic trudnego — wystarczy jednorazowo dokonać wyboru i konsekwentnie typować aż do osiągnięcia celu. Trudność polega jednak na wyliczeniu stawki optymalnej dla danego bankrollu, dlatego gracze korzystają ze schematu, stworzonego na podstawie doświadczeń poprzedników. Optymalna stawka dla bankrollu powinna wynosić 2% jego całkowitej kwoty. Oczywiście są gracze, którzy obstawiają wyżej, nawet do 5% funduszy jednorazowo, jednak trzeba wiedzieć, że takie postępowanie zwiększa ryzyko błyskawicznego pozbycia się pieniędzy na grę. Jest to strategia asekuracyjna, czyli odpowiednia dla typerów, którzy chcą dobrze wykorzystać swoje zasoby i zmniejszyć ryzyko szybkiej utraty kapitału. Opłacalny system bukmacherski z chęcią stosowany jest przez początkujących graczy. Zyski dzięki niej wypracowane są dość stabilne, chociaż niewielkie. Jak poprawnie stosować strategię, podpowiemy w artykule dla osób zainteresowanych systemem płaskiej stawki.

Stawkowanie procentowe

System procentowy zakłada stawkowanie proporcjonalne do wysokości kapitału. Żeby stawka była odpowiednia, typer musi założyć jej wartość procentową — 2% jest zalecane przez doświadczonych graczy. Wraz ze wzrostem kapitału, rzeczywista wartość stawki wzrośnie, jeśli typer zanotuje straty, zmaleje. To dobry sposób na optymalne wykorzystanie funduszy, a jednocześnie umożliwienie sobie zdobycia nieco wyższych wygranych niż w przypadku stawki płaskiej. Stratega zalecana jest mniej doświadczonym typerom, którzy dzięki niej, będą mogli zabezpieczyć bankroll przed skutkami nietrafionych decyzji. Stawkowanie procentowe jest systemem zachowawczym.

Stawkowanie modulowane

Żeby sprawnie wprowadzić stawkowanie modulowane, gracz musi określić wysokość bankrollu, wyodrębnić określoną, stałą stawkę — zalecane jest 2% wysokości funduszy, po czym podzielić ją na 10 jednostek. Jednostki pomogą określić stawkę docelową dla zakładów o różnym stopniu ryzyka. W przypadku trudnych zakładów może to być 1-3 jednostki, łatwiejszych — odpowiednio więcej. Tego rodzaju system bukmacherski wymaga od typera wiedzy na temat dyscyplin, umiejętności oszacowania stopnia trudności zakładu. Pomocne jest przyporządkowanie ilości jednostek do wybranych zakresów kursowych, jednak doświadczony gracz wie, że kurs nie może być jedynym wyznacznikiem trudności wybranego typu. System ułatwia zdobywanie regularnych zysków przy jednoczesnej ochronie kapitału, dlatego jest bardzo popularny wśród graczy.

System Kelly’ego

Strategia Kelly’ego przeznaczona jest dla graczy o dużej wiedzy i doświadczeniu. Wymaga bowiem nie tylko obycia w teorii bukmacherskiej, ale również umiejętności wychwytywania z oferty valuebetów, co jest wyższym stopniem wtajemniczenia typerów. Ten rodzaj stawkowania opiera się na wzorze matematycznym — stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1). Żeby zrozumieć wzór, należy przyjrzeć się jego zmiennym : K” to wysokość bankrollu gracza, „k” to kurs zakładu, a „p” to prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia wyrażone wartością procentową. System bukmacherski Kelly’ego jest zasadny jedynie w przypadku valuebetów, czyli zakładów, których prawdopodobieństwo (kurs) nie zostało poprawnie oszacowane przez bukmachera. Kelly jest niezmiernie ciekawą strategią, ponieważ dąży do zmaksymalizowania zysków, jednocześnie chroniąc gracza przed szybką utratą funduszy.

System Martingale

Strategia jest bardzo znana dzięki klientom kasyn, którzy bardzo często próbowali i próbują osiągnąć korzyści na ruletce, kierując się właśnie tym systemem. Zakłada on podwojenie stawki po każdym przegranym zakładzie. Kolejny z serii zakład, który okaże się wygrany, dzięki odpowiednio wyższej stawce ma zapewnić odrobienie strat i zysk satysfakcjonujący typera. W teorii brzmi nieźle, jednak warto wiedzieć, że progresja u bukmachera (bo tym jest Martingale), wymaga od gracza bardzo dużego kapitału. Przy okazji nie chroni w żaden sposób bankrollu, przeciwnie — seria strat w szybkim tempie doprowadza do bankructwa.

Progresja na remisy

System dotyczy wąskiego wycinka oferty bukmacherskiej, czyli remisów w hokeju i piłce nożnej. Zadaniem gracza jest wyszukanie drużyn, które często remisują i obstawianie remisów w rozgrywkach z ich udziałem. Kluczem stawkowania jest progresja, czyli podwojenie stawki po każdej przegranej. Strategia wymaga umiejętności analizowania statystyk i odpowiednio dużego bankrollu, który zapewni typerowi wystarczającą przestrzeń do manewrów związanych z zastosowaniem progresji. Zyski z takiej gry mogą być spore, jednak kilka nietrafionych decyzji może skutkować błyskawicznym wyczerpaniem środków finansowych.

System Fibonacciego

Oparty na matematycznym ciągu system bukmacherski Fibonacciego jest nieco bardziej asekuracyjną wersją systemów progresywnych. Gracz stawkuje na wzór ciągu liczb —  0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584 itd. Istotą ciągu jest, że każda liczba w nim zawarta jest sumą dwóch poprzednich. Określenie stawki zakładu oblicza się więc, dodając stawki dwóch ostatnich zakładów. W przypadku wygranego zakładu gracz cofa się o jedno pole ciągu, jeśli przegra, wraca na jego początek. Ten sposób stawkowania pozwala na lepsze wykorzystanie kapitału, niż w przypadku klasycznej progresji. Jest jednak i tak dość ryzykowny, a zyski, które dzięki niemu jest w stanie osiągnąć typer — mało spektakularne.

System D’Alemberta

System jest bardzo prosty i wymaga od gracza przede wszystkim określenia wysokości budżetu i ilości zakładów, które chce postawić. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób dowie się, ile jednostek będzie potrzebował maksymalnie (zakładając wszystkie zakłady jako przegrane) i jaka będzie wartość tej jednostki. Określając te czynniki, musi pamiętać, że stosując D'Alemberta będzie podnosił stawkę o jedną jednostkę po każdym przegranym zakładzie i opuszczał o jedną, jeśli zakład okaże się wygrany. Jeśli minimum typera wynosi 10 zakładów, to seria przegranych sprawi, że obstawi schematem 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, co daje 55 jednostek. Jak każda progresja bukmachera, tego typu stawkowanie może szybko wyczerpać środki z budżetu.

Stały profit

Osiągnięcie stałego zysku brzmi bardzo dobrze, dlatego wielu graczy szuka sposobu, żeby stawkowanie w prosty i logiczny sposób prowadziło do stabilnej sytuacji finansowej. Czy stały profit to zapewnia to sprawa dyskusyjna, niemniej wielu typerów uznaje tę strategię za optymalną. System zakłada stworzenie planu, którego czynniku muszą określać docelową wysokość zysku, wysokość bankrollu, przy czym kwota zysku nie powinna być wyższa niż 80% wartości kapitału. Przegrany zakład informuje gracza, że stawka kolejnego powinna być tak dobrana, żeby nadrobić straty i uzyskać zaplanowaną korzyść. Są to założenia progresji, trudno więc mówić o zachowawczości. System jest ryzykowny i śmiały. 

System Labouchere’a

W przypadku tego systemu bukmacherskiego, typer musi najpierw określić wysokość zysku, na jakim mu zależy. Następnie powinien rozpisać go jako sumę kilku liczb i rozpisać je w ciągu (kolejność dowolna). stawkowanie będzie proste — typer doda pierwszą i ostatnią liczbą ciągu i za taką kwotę postawi zakład. Jeśli wygra, skreśla z ciągu wykorzystane liczby i dodaje kolejne. Jeśli zakład będzie przegrany, dopisze do ciągu liczby, z których korzystał i ciąg wydłuży się, co pozwala na odrobienie strat. System pozwala na powolny wzrost stawek, co jest korzystne dla kondycji budżetu, jednak i tak jest dość ryzykowny w założeniach, Seria przegranych w szybkim tempie doprowadzi gracza do utraty środków.

System Greenwood

Strategia przeznaczona jest dla typerów, którzy lubią obstawiać zakłady akumulowane. Dotyczy kuponów z czterema, pięcioma zdarzeniami o łącznym kursie ok. 7.0. Tak, jak w przypadku stałego profitu, gracz musi stawkować, zwiększając stawkę o straty z przegranego zakładu. Stawki rosną w tym przypadku dość wolno, a biorąc pod uwagę duży kurs kuponu, wygrana może być spektakularna. Mimo wszystko warto pamiętać, że zakłady z czterema, pięcioma zdarzeniami są bardzo trudne do poprawnego wytypowania, dlatego gracz musi nastawić się na częste przegrane. Odpowiednie poczucie bezpieczeństwa może zapewnić mu jedynie ogromna kwota kapitału.

System Paroli

Strategia jest dość ciekawa, jednak momentami bardzo frustrująca. Zakłada progresję rosnącą, co oznacza, że gracz podwaja stawkę po każdym wygranym zakładzie, jeśli przegra, wraca do stawki początkowej. Odrobienie strat po kilku przegranych wymaga więc od typera dużej cierpliwości. System bukmacherski Paroli bardzo często zostaje porzucany przez graczy, którzy po serii wygranych tylko jednym nietrafionym zakładem tracą cały wypracowany zysk. Strategia jest ryzykowna, ale optymalizuje budżet i pozwala graczowi na wiele zakładów.

System 1-3-2-6

System 1-3-2-6 to prosta strategia, ryzykowna, ale obiecująca, jeśli chodzi o wysokie zyski. Typer musi określić wysokość bankrollu, po czym podzielić go na dwie jednostki. Zakłady będzie obstawiać według wzoru, najpierw za jedną jednostkę, potem trzy, dwie i w końcu sześć. Najsłabszym punktem jest krok drugi, w którym przegrana pozbawi gracza całego bankrollu. Nie jest to łatwy wyczyn, ale jeśli się uda, umożliwia zdobycie sporej kwoty.

System Piętnastka

Żeby móc odnieść maksymalne korzyści z systemu, trzeba przejść piętnaście etapów, obstawiając zakłady o kursie zbliżonym do 2.2, zachowując zasady: pierwsza wygrana z rzędu wymaga postawienia kolejnego zakładu o tej samej wysokości i odłożenia nadwyżki do puli bezpieczeństwa, dublowanie stawki możliwe jest dopiero po dwóch wygranych z rzędu, po przegranym zakładzie gracz obstawia zakład za kwotę z puli bezpieczeństwa, po serii dwóch przegranych zakładów gracz wraca do początkowej fazy systemu. Strategia może sprawdzić się w przypadku graczy z dużą skutecznością typowania. 

System na bramki

Strategia dotyczy under/over, na single. Gracz powinien dokonać analizy kilku, kilkunastu meczów drużyn, biorąc pod uwagę ilość bramek i zdarzenia H2H. Najważniejsze kwestie to średnia bramek w meczach domowych i na wyjeździe, średnia suma bramek, wyniki ostatnich spotkań pomiędzy drużynami. Każda z tych informacji pomoże w określeniu, czy właśnie ten zakład będzie odpowiednim wyborem. Jeśli rokuje korzystnie przy typie na 2.5 bramek, można obstawiać. Warto pamiętać, że liczą się wysokie kursy i najlepiej typować zdarzenia powyżej 1.75. System bukmacherski na bramki jest dość znany i chętnie wykorzystywany przez mniej i bardziej doświadczonych typerów.

System 2 z 3

System 2 z 3 na zakłady bukmacherskie jest wśród graczy bukmacherskich bardzo popularny. Zakłada granie trzech zdarzeń, z których jedno nie musi być wytypowane poprawnie. Gracz wybiera trzy typy i obstawia je w systemie 2 z 3, co daje pole do tworzenia różnych kombinacji. Jeśli prawidłowo przewidzi wyniki wszystkich spotkań, wygrywa pełną pulę. Jeśli jeden z meczów okaże się przegrany, wygrywa kwotę po pomnożonych kursach pozostałych spotkań.

System 50 bukmacher

Tajemniczy system, o którym nie mówi się wprost, obiecuje graczom 95% zysku. Czym tak naprawdę jest system 50 u bukmachera i czy jego założenia rzeczywiście prowadzą do gwarantowanej wygranej? Nie ma gwarantowanych systemów i ten ma swoje dziury. Wymaga od gracza bardzo dużego kapitału, a obiecane 95% zysku jest jedynie obietnicą uzyskania pewnej kwoty ponad stawkę przy dobrym trafieniu. Strategia jest płatna, co już powinno budzić podejrzenia typerów. Po wpłacie gracz dostaje instrukcje i siedem meczów, które ma zagrać na cztery dokładne wyniki, po kursie 1.8-3.2. Stawkowanie w tym systemie 50 jest progresywne. Zysk jest niewielki, ryzyko utraty funduszy bardzo duże.

Dlaczego warto grać według określonej strategii?

Większość systemów bukmacherskich stosowana jest asekuracyjnie. Pozwala na zoptymalizowanie budżetu na grę i optymalne wykorzystanie funduszy. Założeniem strategii jest bowiem odpowiednie dobranie stawki do wysokości kapitału i założonego celu. Dobrze wykorzystany, opłacalny system bukmacherski pozwala uporządkować grę, wytyczyć prostą drogę do osiągnięcia planu finansowego. Chociaż nie gwarantuje wygranych, jest dobrym narzędziem do prawidłowego bankroll management.

 

Stosowanie systemu bukmacherskiego musi iść w parze z obyciem w dyscyplinach sportowych, wiedzą na temat teorii bukmacherskiej, swobodą obstawiania, umiejętnościami czytania analiz i statystyk. Skuteczne typowanie jest bowiem jednym z podstawowych czynników, pozwalających na osiągnięcie korzyści z gry u bukmachera. Co ciekawe, system pozwala wykorzystać mocne strony gracza, opiera się bowiem na jego wiedzy i umiejętnościach. Chroni również przed skutkami pomyłek, więc jest bardzo dobrym sposobem na naukę logicznych zachowań w bukmacherce i pewnej rutyny, która dla doświadczonych typerów jest oczywista.

 

Skuteczność systemów bywa różna, ale aby móc je dogłębnie przetestować, należy stosować wybraną strategię konsekwentnie przez określony czas. Tylko wtedy ukaże swoje dobre i złe strony.

Najskuteczniejszy system bukmacherski

Jak ocenić system bukmacherski? Czy można wybrać najlepszy? Logiczne podejście do tego tematu od razu wskaże prawidłową odpowiedź. Tak, jak nie ma gwarancji zysków w bukmacherce, tak nie ma panaceum na bolączki typerów. Każdy gracz jest zbiorem indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Sport to kumulacja wydolności drużyn i zawodników, ale również losowych zdarzeń. Nie ma więc ani cienia gwarantu, że kapitał będzie odpowiednio asekurowany, a zdarzenia będą zawsze rozstrzygane pomyślnie. Zrozumienie zalet systemów przychodzi po uświadomieniu sobie, że ich stosowanie nie jest wiążące, tak jak wiążące nie są najbardziej wnikliwe analizy czy najdokładniejsze statystyki.

 

Dobierając odpowiedni dla siebie, skuteczny system bukmacherski, typer powinien myśleć raczej o zapewnieniu sobie komfortu działania, niż o jakimkolwiek gwarancie. Tylko wtedy będzie mógł na zimno orzec, która metoda stawkowania i typowania sprawi, że czuje się pewniej. Jakie kryteria powinien wziąć pod uwagę?

 

Dla typera kluczowym zagadnieniem powinien być czynnik wysokości stawki. Powinna być takiej wysokości, żeby zapewnić odpowiednią przestrzeń do gry, taką, jakiej potrzebuje lub sobie zaplanował. Gracz powinien wiedzieć, że systemy różnie sprawdzają się w odniesieniu do poszczególnych dyscyplin. Warto przyjrzeć się tym, które odnoszą się do popularnych dyscyplin. Podobnie jest z typami — nie każda strategia sprawdzi się w zakresie ulubionych typów gracza. Strategia powinna być na tyle prosta, żeby typer nie miał problemów z jej zastosowaniem, obliczeniem stawki. Dobrze jest dobrać odpowiedni system do poziomu swojej wiedzy o sporcie. Wiele z nich przeznaczone jest dla początkujących graczy, dlatego nie wymaga eksperckiej orientacji w temacie. Co bardzo interesuje typerów, to sposób i poziom ochrony kapitału i atrakcyjność potencjalnych zysków — warto je również określić. Jeśli typer zdefiniuje swoje potrzeby według powyższych kryteriów, bardzo szybko odnajdzie system dla niego najlepszy.

 

Gracze, którzy nie boją się ryzyka, dysponują sporym kapitałem i chcą szybko osiągnąć plan finansowy, mogą pokusić się o stosowanie agresywnej progresji — Martingale, Paroli, 1-3-2— czy Greenwood. Osoby ryzykowne, ale nie poszukujące spektakularnych wygranych powinni wypróbować Piętnastkę, Fibonacciego, D’Alemberta czy Labouchere’a. Doświadczeni typerzy odnajdą się w rozmachu strategii Kelly’ego, stawkowania modulowanego, natomiast początkujący skorzystają na stawianiu procentowym i płaskiej stawce.

 

W doborze odpowiedniego do oczekiwań systemu bukmacherskiego pomóc może ranking systemów bukmacherskich. Weryfikuje on najważniejsze kryteria i założenia najbardziej znanych i popularnych strategii. Korzystanie z zestawienia ułatwia dopasowanie systemu do wysokości kapitału, planu finansowego czy wiedzy typera.

FAQ

  1. Jak wygrywać szybko i dużo na zakładach bukmacherskich?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością warto uporządkować typowanie i stawkowanie, nadać mu odpowiedni charakter, zgodny z założeniami planu finansowego i możliwościami budżetu. Usystematyzowana gra pomoże zniwelować ryzyko szybkiej utraty kapitału i zwiększyć szanse na pozytywne trafienia.

  1. Jak odpowiednio dobrać system bukmacherski do swoich możliwości?

Żeby wykorzystać swoje mocne strony jako typera i zamaskować słabsze punkty, należy dobrać odpowiednią strategię stawkowania. Pomoże w tym zdefiniowanie odpowiedzi na najważniejsze pytania — jaka jest moja wiedza o sporcie? Jak wysoki jest bankroll? Jaki jest mój plan finansowy? Żeby szybko i sprawnie ocenić wartość poszczególnych strategii, można kierować się rankingiem systemów bukmacherskich.

  1. Jak długo trzeba stosować system bukmacherski?

Na przetestowanie systemu warto dać sobie trochę czasu. Doświadczeni typerzy zakładają minimum miesiąc, aby ocenić zasadność stosowania strategii. Jeśli system jest optymalny, należy go stosować do osiągnięcia celu finansowego, lub (w przypadku porażek) do określonego wcześniej momentu wykorzystania budżetu.

O Ligowcy.pl

Emocje związane ze sportem, rywalizacją i wygrywaniem to nasza pasja! 


Czym się zajmujemy? 

 

Naszym celem jest połączyć sport i zakłady bukmacherskie w wysokie wygrane, mnóstwo benefitów i jeszcze więcej dobrej zabawy!

 

Naszymi partnerami są legalne w Polsce firmy bukmacherskie, oferujące atrakcyjne kursy a także bezpieczne płatności. Wysokie wygrane są na wyciągniecie ręki! Dołączysz?


Nasze motto: postaw na sport!

 

Legalni bukmacherzy